Karadeniz'deki Büyük Tehlike ''Zelenski'nin Mayınları''

Karadeniz’in şirin ilçesi Şile’de yine inanılması zor bir olay yaşandı. Fırtına ile birlikte sürüklenen bir mayın, Şile limanının  ağzından  girip takriben 300 metre ilerledikten sonra liman duvarına çarparak infilak etti. Olayda kimse zarar görmezken olay yerine yakın konumdaki bir restoranın  çok sayıda camı kırıldı. Patlama görüntüleri bir işletmenin kamerasına  yakalandı. Olay yerine gelen ekipler olayla ilgili inceleme başlatıp soruşturmanın devam ettiğini bildirmişler.

Rusya tarafından Ukrayna’ya başlatılan özel harekatın ardından Ukrayna ordusu tarafından Odessa, Çornomorsk, Yuzhne ve Özi limanlarına 420 adet mayın bırakılarak savunma hattı oluşturulmuştu. 21. Yüzyılın yarılarında üretilen bu mayınların bazıları Karadeniz'in fırtınalı, çalkantılı denizine dayanamayıp  zincirlerinden kurtulup birçok  ülke sahillerinde ortaya  çıkmıştı. Yakın zamanda Batum sahillerinde de ortaya çıkan bu mayınlar büyük paniğe yol açmıştı.

 

Karadeniz'de İğne Ada açıklarında bir balıkçı gemisi, Ukrayna menşeili mayına çarpmıştı. Karadeniz’e balık avlanmaya çıkan ‘Ahmet Mollaoğlu-2’ isimli balıkçı teknesinde, 2022 yılının 9 Kasım akşamı saat 19.30 sularında kıyıdan 3 mil açıkta büyük bir patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte teknenin  baş omuzluğunda takriben 1 metre çapında delik açıldı. Hızla su almaya başlayan tekne, patlama sesini duyan diğer teknelerin yetişmesiyle yedeğe alınarak İğne Ada limanına çekilmişti.

Türk ve Romanyalı donanma personeli tarafından bulunan ve etkisiz hale getirilen mayınların künyelerinde Ukrayna'ya ait olduğunu gösteren ifade ve işaretler tespit edilmişti.

 

ZELENSKİ SAVAŞ SUÇU  İŞLİYOR

 

Otomatik temaslı mayınların açık ya da iç denizlerde ticari gemi geçiş hatlarına yerleştirilmesi de yasaklanmıştı. VIII. Lahey Sözleşmesi, Ocak 1910'da yürürlüğe girdi.

 

“38 devlet tarafından imzalanan Lahey Konferansı’ndaki  anlaşma dikkate alınmalı Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler bu konuyu ciddiye almalıdır. İnsanların yaşam alanlarına kadar sızan bu mayınlar facia ile sonlanabilir. Yöresinde bulunan balıkçılar  ve yerel halk tedirgin.

 

Haber: Sertan Sayın / Yelkencinin Gazetesi Şile Bölge Temsilcisi

Kamera ve seslendirme: Sultan Sayın

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap