Kitap Kurtları İçin

DAK-SAR’ın öncülüğünde yayınlandı. 

 

ALİ SAN, Yelken Dünyası denizcilik dergisinde uzun yıllar beraber yazı yazdık. Ali, tam bir deniz tutkunu yelkencidir. Bu kitaba çok emek verdi.

 

Kitapta İkinci Dünya Savaşı esnasında Türkiye kıyılarında yaşanan en sıra dışı hikayelerden biri; Karadeniz’e indirilen Alman denizaltıları savaşın sonlarına doğru personeli tarafından batırılmaları ve Türkiye’ye karaya çıkan denizaltı personelinin yaşadıkları anlatılıyor.

 

2'nci Dünya Savaşı'nda Nazilerin Karadeniz'de Sovyet Donanmasına üstünlük sağlamak amacıyla Karadeniz'e getirdiği altı U-BOT 'tan üçü savaş dışı kalır. Karadeniz'den çıkma imkanı kalmayan üç U-BOT'a Nazi Donanma Komutanlığı'nca Türkiye sahillerinde batırılma emri verilir. İlginç olaylar zincirini temel kaynak niteliğinde o zaman en genç U-BOT Komutanı olan Rudolf Arendt tuttuğu anılar ve arşiv belgelerine dayanarak kaleme aldı.

 

2019 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Selçuk KOLAY ve TRT Mavi Tutku yapımcısı Hakan ASLAN’ın çalışmaları ile İstanbul - Şile / Ağva açıklarında 40 metrede bulunan U-23 denizaltısının komutanı Rudolf ARENDT’in anıları ve yorumlarını içeren ‘’SON EMİR - BATIRIN’’ kitabı Denizciler Dayanışma Derneği DAK-SAR’ın öncülüğünde yayınlandı.

 

DAK-SAR'ın ilk yayımı olan bu kitap 50 Tl tanıtım bedeliyle satışa sunuldu.

Kalamış Marina girişinde bulunan DAK-SAR Merkez binasından doğrudan veya 0533 714 19 35 veya 0216 330 23 71 numaralı telefonlardan sipariş verip kargo ödemeli olarak temin edebilirsiniz.

 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz   / Genel Yayın Yönetmeni 

Turgay Aytaç / (E.) Dz. Albay DDD. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

08/10/2022

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Grafik: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu 

Yorum Yap