Les Sables'den Biscay Körfezi Geçişi ile Göcek'e Ulaşmak

FRANSA LES SABLES’DEN MUĞLA GÖCEK’E YOLCULUK VE BİSKAY KÖRFEZİ GEÇİŞİ

Esta Sailing & Yachting kaptanı Ersel Arnavutoğlu ve ekibi 10.03.2023 tarihinde Fransa, Les Sables’e Lagoon Fabrikası’na gittiler. Sipariş verilen 2023 model Lagoon 42 katamaranı teslim aldılar. Teknenin donanımsal hazırlıklarını ve kontrollerini yaptılar. Teknenin eksileri olan; can yelekleri, usturmaçalar, can salı, dingi, motor vb. satın aldılar. Yola çıkana kadar her gün deneme seyri yaptılar. Kumanya ve yakıt hazırlıklarından sonra 15.03.2023 tarihinde Biskay Körfezine doğru yola çıktılar. Biskay Körfezinin sert hava şartları ve yüksek dalgalar sonunda üç günlük zorlu bir seyirden sonra Kuzey Atlantik’e vardılar. Kuzey Atlantik’te orca saldırılarına uğradılar. Sonrasında İspanya, A Coruna’ya yanaştılar. Burada Yanmar yetkili servisinde makinelerin 50 saatlik bakımını yaptıktan ve hava kaldıktan sonra bu seferki durakları Cadiz Marina idi. Cadiz Marina’da yakıt ve su ikmali ile kumanya aldıktan sonra rota Cebelitarık Boğazı idi. 23.03.2023 tarihi itibariyle Cebelitarık Boğazını geçtiler.

Cebelitarık Boğazı Geçişi 

Sonrasında rota direkt Sicilya idi. Fakat hava muhalefeti sebebi ile en yakın rota olan Cezayir’in Skidka Limanı’na yanaşmak zorunda kaldılar. Buradaki polis ve asker tacizi onları zor durumda bıraktı. Hatta mazot ve kumanya talepleri reddedildi. Hiçbir denizciye oraya uğramaları önerilmiyor. Bir gece konaklayıp, Sicilya’ya doğru yol aldılar. Sicilya’da Palermo Marina Villa Igiea’da bir gece dinlendiler. Buradan rota direkt Messina Boğazı idi. Messina Boğazı çıkışında hava şartları kötüleşti şiddetli yağmur ve gök gürültüsü başladı teknenin önüne gözle görülür yıldırım düştü, bu sebeple teknede paratoner olmasına rağmen teknenin elektriğini kapatmak zorunda kaldılar. Rotayı en yakın marina olan Marina Di Riposto’ya çevirdiler ve yanaştılar. Etna Yanardağı’na bakan marina oldukça keyifliydi. Daha sonra Pylos’a vardılar. Pylos’ta bir gece dinlenip son durak olan Göcek Marina’ya doğru üç günlük seyrin ardından 09.04.2023 tarihi itibariyle vardılar.

Yaklaşık 2900 millik uzun ve zorlu bir yolculuktu, sektörde çok az yapılan ve tecrübe isteyen bir transfer süreciydi.

Esta ekibinden şimdilik haberler böyle. Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolayına olsun kaptanlar! Takipte kalın!

 

İnsta: @estasailing

Mail: estasailing@gmail.com

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap