Marmaris Kış Trofesi 3. Ayak ve Trio Cup

MIYC tarafından düzenlenen Marmaris Kış Trofesi 3. Ayak yarışları 2-3 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi.


 

Marmaris Kış Trofesi 3. Ayak yarışları için Netsel marinada buluştuk. Cuma günü yapılacak Trio Cup için ekibimiz, kaptanımızla beraber sadece 3 kişinin yarıştığı bu yarışa da katılma kararı aldı ve o gün bütün hazırlıklar tamamdı. Hava çok sert, rota zorlu bir rotaydı. 38/40 knot’lara varan havada, bazen art arda atılan zorunlu tramolalarla, vardavelaların tamamı suyun içinde, tekne 45 derecelerde yatarak 8/ 9 knot hızla giderken, pek çok teknenin dayanamayarak zorlu hava kosulları ve fiziksel şartlar yüzünden güvenlik sebebiyle, kendilerini daha fazla zorlayamadığı ve yarışı terk ettiği, doğa şartlarıyla verilen zorlu mücadeleyi, ekibimiz parkuru 2. tamamlayarak bitirmiş ve cumartesi yapılan ödül töreninde  hak ettiği kupayı almıştır.

 

Cumartesi günü sabahtan başlayan yağmura aldırmadan hazırlıklarımızı tamamlayıp denize çıktık. Hakem teknesini takip ederek start hattının hazırlanmasını, rotaların belirlenmesini beklerken yağmur iyice hızlandı. Göz gözü göremeyecek şekilde ve de uzun süre hiç durmadan yağan yağmur, suya dayanıklı kıyafetlerimize rağmen bizi ve yarışan tüm ekipleri sırılsıklam ıslattı. Saat 15:00’a kadar hava durumunu takip edip ölçüm yapan komite, uygun bir hava bulamayınca, defalarca "tehir", tehis altı +1 (bir saat bekleme) bayraklarıyla bu şartlarda da olsa yarış yapabilmek için çok çaba gösterdi. Yağmurdan tamamen ıslanmış, ayakkabılarımızın içine su dolmuş, üşümüş ve acıkmıştık. Verilen son tehir ile marinaya dõndük. Yağmurdan kendimizi zor attığımız, hemen ıslak kıyafetlerimizi değiştirip, zaten teknede bulunduğumuz süre içinde değiştirdiğimiz ve tekrar ıslanan yedeklerimizi ve ayakkabılarımızı da kurutmaya çalıştığımız marinadaki kafede, neredeyse tüm masalar yarışan ekiplerle doluydu.

Şöminenin önündeki ekibe imrenerek bakıp bir, iki lafladıktan sonra ıslak ayakkabılarımı kurusunlar diye ateşin önüne bıraktım. Sıcak sebze çorbası ile biraz olsun ısınmış, kendimize gelmiştik ki yarış komitesinin mesajıyla yerimizden fırladık. Yine yeni bir yarış denemesi yapılacaktı, neyse ki güneş açmıştı. Hızla start’ta yerimizi aldık. Bu sefer de hava kalmış, yaprak kıpırdamıyordu. 

Yakalanan ax bir hava ile IRC O ve 1 için verilen start, hava olmadığı için hiçbir teknenin start çizgisini geçememesi ile başlamadan bitti… 

Israrla verilen 2. start’ta ise biz havayı koklayarak en önde giderken, diğer teknelerin yerlerinde sayması yüzünden 10.dakikada abandone edildi yani yarış iptal oldu. Tekrar marinaya dõndük. 

Yarım saat sonra brifing alanında, yemek organizasyonunda herkes yarışamamanın verdiği hayal kırıklığını ve günün garipliğini konuşuyor, gece eğlence için planlar yapılıyordu. Yemek dağıtımı bitince Trio Cup ve bir önceki ayak ödülleri küçük bir kutlama ile sahiplerine verildi.

Neyse ki ertesi gün, hava yarış yapabilmemize fırsat verdi.

Komite daha önceki yarışlardan bildiğimiz rota 5’i verince koy içinde, orsa çıkıp, şamandırayı dönüp balonla finişe girdik. Çok keyifli 2 yarıştan sonra yorgun ama mutlu ekiple bir sonraki ayakta buluşmak üzere vedalaşarak evlerimize dogru yola çıktık.

 

  Bir sonraki yarışta buluşmak üzere…

 

Yazı: İlke Kardelen

Kamera ve Fotoğraflar: İlke Kardelen Arşivi

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!