MIYC Marmaris Kış Trofesi 2. Ayak Yarışları

MIYC Marmaris Kış Trofesi 2. Ayak yarışları için 10 Şubat Cumartesi sabah erkenden ekibimizle buluştuk.

Yine çok heyecanlı ve keyifli bir hafta sonu bizi bekliyordu. Marmaris’in müthiş doğası, yeşili, mavisi, turkuazı yanında bu hafta sonu gri bulutlar, şiddetli ve sürekli dönen değişken hava, gümüş rengi, zaman zaman kararan hırçın deniziyle karşılaştık. Neyse ki kıyafetlerimiz, ekipmanımız ile her türlü hava şartına hazırdık.

 

Sabah saat 10.00’daki brifing’de start zamanı, alternatif rotalar, katılımcı tekneler ve belirlenmiş gruplar ile ilgili bilgi alıp, uygulamadan ek talimatlari takip etmek üzere teknemize geldik. Hazırlıklardan sonra start hattına doğru yola çıktık.

 

Grubumuzdaki tekneler ve ekipler çok zorlu rakiplerdi. Çoğu yıllardır yarışlara katılan, bir kısmı yabancı, profesyonel ekiplerden oluşuyordu.

Biz yeni başlamış bir ekip olarak, kaptanımız Burak Algon’un yarışlar öncesinde verdiği eğitimler ve yaptığımız antremanlar ile böyle bir grupta yarışabilmenin keyfini çıkarıyor, ekip olarak uyum içinde çalışarak her yeni yarışta daha da iyi olduğumuzu görmek motivasyonumuzu arttırıyordu…

 

Son 10 dakika, start hattında yerimizi aldık. Geri sayım başladı. Yine müthiş bir start ile yarışa başladık. Rotamız yarış komitesinin hava ölçümlerine göre anlık belirlediği rota 5 idi. Döneceğimiz şamandıraya doğru 23/28 knot havada ortalama 6/7 knot hız ile teknemiz 30 derece yatarak hızla ilerliyorduk. 

 

Ekibimizin çoğu trapezde, teknenin açısını düzeltmek için ağırlıklarını vererek vardeveladan dışarı sarkıyor, bu arada rakip tekneleri takip ediyordu.

 

Tramolalar ve yine müthiş bir şamandıra dönüşünden sonra basılan rengarenk balonlar ile gri bulutların altındaki gri hırçın dalgalı deniz renklenmiş, bir şölen alanına dönmüştü. Çoğu tekne değişken ve sert hava sebebiyle balon ile sorun yaşasada ciddi bir problemle karşılaşılmadı.

Cumartesi günü için planlanan 2 yarış sonunda rakiplerimiz ile yakın bir zamanlamada finiş vererek Netsel Marina’da bize ayrılan yerimize yanaştık. Herkes çok yorgun, bazılarımız ıslak, karnmız aç, enerjimiz tükenmiş bir şekilde tekneyi toplayıp, brifing alanındaki yemek etkinliğine katılmak için hazırlandık. Bizi bekleyen fileto balık, patates salata, helva ve bira eşliğinde, yarışan diğer ekipler ve arkadaşlarımızla selamlaşıp yarış kritiği yapmak, herkesin yarışta yaşadığı maceraları dinlemek, biraz olsun günün yorgunluğunu almıştı.

 

Yemeğin ardından, ne kadar otellere dönüp dinlenmek ve gece eğlenceye devam etmek olsa da, kimse o yorgunlukla dışarı çıkamadı.

Sabah iyice dinlenmiş, tüm enerjimizi toplamış halde kahvaltıda buluştuk.

Günün plan programı, hazırlıklar derken, teknemizi hazırlayıp start hattına doğru yol alırken daha sert bir havayla ve daha hırçın bir denizle karşilaştık.Yine planlandığı gibi 2 yarış yapıldı. Zaman zaman aksiliklerle karşılaşsakda, bunları da gelişmek, yeni şeyler öğrenmek, sorun çözmekte ustalaşmak için bir fırsat olarak değerlendirerek, müthiş keyif alarak, birbirimize güvenerek, paylaşarak denizin kokusu burnumuzda, tuzu üzerimizde yarışları tamamladık.

 

Hazırlıklardan sonra biz eşyalarımızı alıp bir sonraki ayak buluşmak üzere ayrıldık fakat asıl zor iş, teknemizin transferi hele bu hava şartlarında kaptanımıza kaldı. Kendisi, transfer için birkaç gün daha kalıp, uygun olduğunda tekneyi Bodrum’a getirip, bir sonraki hafta sonu Çesme yarışı için hazırlayacak. Kolaylıklar diliyoruz…

Yazı: İlke Kardelen

Kamera ve Fotoğraflar: İlke Kardelen

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap