Ocak Ayında Gemiler Adası

36.553577° N, 29.069288° E Kordinatlarında bulunan Gemiler Adası, Fethiye'den Ölüdeniz'e doğru ilerlerken bulunan uğrak bir noktadır. İlk denizcilerden günümüze birçok tekneyi misafir etmiş adanın kuzey kıyıları denizden korunmak için ideal bir demir atma noktasıdır. Ocak ayı itibariyle yalnızca birkaç yelkenli bulunmaktadır.

Adanın eski adı Aya Nikola, St. Nicholas adasıdır. 4. ve 6. yüzyıllara ait 5 farklı Bizans dönemi kiliseleri bulunmaktadır. Fotoğrafta adanın batı burnu kuşbakışı görüntülenmiş olup, adanın gemile koyuna en yakın noktasıdır. Gemile Koyu'ndan adaya bir çok misafir gelip kalıntıları ziyaret etmektedir.

Adanın kuzeyi boydan boya ana karaya bakmaktadır. Karaya bakan bu kıyılarda bolca sarnıç kalıntıları bulunmakta. Bu kalıntılar turkuaz suyun içine doğru uzanmakta ve çıplak gözle metrelerce derinlikte bile çok net görünmektedir.

Rüzgarın pek bir gönlü olmadığı için genelde motor ile adanın çevresini gezindik. Adanın güneyine nekadar çok dalga vursa da kuzeyi hep mahfuz ve sakin kalmakta.

Kuzeybatı tarafında bulunan küçük iskele ada misafirleri kabul etmekte. Yolu takip ettiğinizde karşınıza küçük bir kulübe çıkmakta ve adayı ziyaret etmek için 15tl'lik bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

Kalıntılar adayı tırmandıkça devam etmekte. Adanın en tepesinden taştan oyulmuş bir kilise kalıntısı bulunmakta.

Yaklaşık 200 dönümlük bir yer kaplayan Gemiler Adası'nda denizden 97 metre yüksekte W. R. Fl. 4.0 sn.1,0 + 3,0  karakterinde bir fener bulunmaktadır.

Adada 40’a yakın bina ve 50’ye yakın mezar bulunmaktadır. Denizlerin koruyucu azizi Nikola'nın mezarının da burada olduğuna inanılmaktadır.

Tarih dolu, nefes kesen manzaralara sahip, turkuaz sularla çevrili bu ada güzel ülkemizde görülmeye değer yerlerderden birisi. Gemiler Adası'na yolu düşen herkese keyifli seyirler diler, denizlerinizin sakin rüzgarınız bol olmasını temenni ederim.

 

Yazı ve Fotoğraflar: İsmail Enes Yiğit 

mail: gazete@enesyigit.com

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!