ÖNÜNÜ KESTİLER

Prof. Dr. H. Güven Erdoğ'un büyük emek vererek donattığı 3. yelkenlisinin öyküsü

Birçok hekim bir uzmanlık yapamazken Prof. Dr. H. Güven Erdoğ, iki uzmanlık yapmıştır (Kalp Damar Cerrahi- Genel Cerrah). Ünü ABD'ye kadar gitmiştir. Çok iyi derecede İngilizce bilir. Çok yeteneklidir. Geçmişte hurda durumdaki DOST T adındaki yelkenli tekneyi satın almış, a'dan z'ye yenilemiştir.  Uzun bir süre kullanmış DOST T'yi satmış akabinde FİNOT Grubun ürettiği ufak yarış teknesine ait bir kabuk almış, kabuğu kamarası dahil arma ve tüm donanımını kendisi yapmıştır.

Prof. Dr. H. Güven Erdoğ aynı zamanda pilottur. Hurda bir uçak almış, uçağı da a'dan z'ye tamir ederek uçacak hale getirmiş ve bu süre zarfında uçuş lisansını da alarak eşi Nesrin Hanım ile birlikte birçok defa uzun mesafe uçuş yapmıştır. 

 

Daha bitmedi. Uzay ve astronomi alanında çok bilgiye sahiptir. Türkiye'de ki omuzda taşınabilecek en büyük teleskobu imal etmiştir ve çok gözlemde bulunmuştur.

 

İNSANLIĞA ÇOK BÜYÜK BİR HİZMET İÇİN BERABER ÇALIŞTIĞI EKİP ARKADAŞLARIYLA ATASAY KUYUMCULUĞA ALTIN KALIP YAPTIRARAK GÖREVDE BULUNDUĞU CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ LABORATUVARINDA İHTİYACI OLAN HASTALAR İÇİN HASTANIN KENDİ HÜCRESİNDEN ALDIĞI HÜCRE İLE ALTIN KALIPTA KALP KAPAKÇIĞI ÜRETMİŞTİR. FAKAT 28 ŞUBAT DÖNEMİNDE Prof. Dr. H. GÜVEN ERDOĞ'UN LABORATUVAR ÇALIŞMALARI DURDURULMUŞ, EKİBİ DAĞITILMIŞ, KENDİSİ DE EMEKLİYE SEVK EDİLMİŞTİR. İNSANLIK İÇİN YAPTIĞI BU BULUŞU MAALESEF ÇİRKİN ELLER TARAFINDAN DURDURULMUŞTUR.

 

Dünyada, hala kişinin kendi hücresinden kalp kapakçığı üretilmemektedir. Arada bir haberlerde okuyoruz. Domuzdan kalp kapakçığı alıp takıyorlar veya suni olarak üretilmiş kalp kapakçığı alınıp takılıyor. Eğer Prof. Dr. H. Güven Erdoğ desteklenseydi BİR TÜRK HEKİMİ DAHA ADINI DÜNYA TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZIRACAKTI.

 

Prof. Dr. H. Güven Erdoğ'u engellemek dünyada insanlığa yapılmış en büyük kötülüklerden biridir.

 

Yelkencilerin içinde kendisini şahsen tanıyanlar çoktur.

 

Yakınlarını tedavi ettiği gibi bütün hastalarına da adı gibi GÜVEN vermiştir. Bugüne kadar yaklaşık 10 binin üzerinde ameliyat yapmıştır ve kendi ifadesiyle bana ''Hulusi Can ameliyat masasında kimseyi bırakmadım.'' demiştir.

 

Benim iki kez cilt kanseri ameliyatımı yapmıştır. En son 2020 senesindeki rahatsızlığımın çaresini birçok doktor  bulamazken Prof. Dr. H. Güven Erdoğ, beni sağlığıma kavuşturmuştur. Müsade etse kendisinin ayaklarının altını bile öperim. 

Fotoğraflar: Yelkencinin Gazetesi Arşivi

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni 

30/09/2022

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Grafik: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu       

Yorum Yap