Özellikle Yelkenlilerde Bulunması Şart

Geçmişte ticari olarak kullanılan kabasorta armalı yelkenlilerin, kalyonların ambarlarında ki fıçılarda, fırınlarda kurutulmuş galetanın geçmişinin Galyalılara kadar uzandığı bilinir. 

Uzun süre saklanabilmesi için fırınlanmış ekmeklere Anadolu’nun birçok yöresinde peksimet denir. Çayın veya suyun içinde uzun süre bekletilerek yenilen bu yiyecekler göçebe Türklerden günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ÖZELLİKLE YELKENLİLERDE BULUNDURULMASI ŞARTTIR.

 

Kendimden örnek vermek istiyorum. Son olarak kullandığım yelkenlimde kapağı çok sıkı kapanan Stanley marka, saplı çantada Beypazarı Kurusu bulunduruyordum.Hiçbir zaman canım istese bile el sürmedim. O kutudaki ‘’Beypazarı Kurusu’’nu hep yok kabul ettim. Çünkü uzun bir seyirde ve acil durumda yani açık denizlerde teknede yiyecek tükendiği zaman son başvurulacak yer, kutuda bulunan BEYPAZARI KURULARI. Onun için yelkenli tekne sahiplerinin mutlaka ve mutlaka teknelerinde yok kabul edecekleri BEYPAZARI KURUSU bulundurmaları gerekiyor.

 

BEYPAZARI KURUSU bulamıyorsanız;

 

ÜLKER BEBE

Mutlaka teknenizde her uğradığınız limanda veya yakınında bir ŞOK MAĞAZASI verdır. Buradan alacağınız ÜLKER BEBE’ler karton kutu içinde olup içinde ayrıca belli gramajlar halinde ambalajlıdır ve uzun süre dayanır. (Gazetemizin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Özge Durmuş’un ÜLKER BEBE’ler uzmanlık alanıdır ve kilo alma sebebidir. Çalışma masasında mutlaka ÜLKER BEBE bulunur...)

 

Sonuçta çikolata ve bisküviyi de yetişkinler de yiyor.

 

ÜLKER PETİBÖR

ÜLKER PETİBÖR’ler ekonomik olarak dörtlü paketler halinde de satılır. Şeffaf olarak ambalajlanmıştır. Uzun müddet dayanma özelliği vardır.

Ölçü olarak da yok kabul ederek saklayacağınız kutunuzda yer kaybına sebebiyet vermez.

 

ŞOK MAĞAZALARI’nda buna benzer birçok ürün bulabilirsiniz.

 

İSTEGELSİN

Gazetemizde reklamını gördüğünüz İsteGelsin’den isteyin. Ülker ürünleri mağazaya gitmeden bulunduğuz marinada, limanda sizlere ulaşır.

 

TENTÜRDİYOT

Niçin tentürdiyot? Nerede kullanacaksınız? 1975 senesinde İstanbul / Halkalı’da bulunan bir askeri birlikte gayrinizami harp eğitimi gördüğüm esnada göğsünde birçok bröveye sahip olan ‘’çeşit’’ lakaplı Astsubay Kıdemli Başçavuş Adnan Uğur (mekanı cennet olsun) bize tentürdiyot ile ilgili ilginç bir bilgi söylemişti. Mecbur kalındığı zaman içilmesi gereken bir suya matramızla beraber olan kaba su doldurup içine 2 damla tentürdiyot (Amerikan tentürdiyotu olmayacak) damlatarak içilebileceğini öğretti. Aynı işlemi teknenizin temiz su tankında bulunan suyu içmek zorunda kaldığınız zaman da uygulayabilirsiniz.

 

Günümüzde bu işlemler için hazır tabletler satılmaktadır. Var sayalım tablet bulamadınız. Onun için ilk yardım çantanızda bulunan tentürdiyot haricinde ;

BEYPAZARI KURUSU, ÜLKER BEBE, ÜLKER PETİBÖR bisküvinin muhafaza edildiği takım çantası veya kutunuza mutlaka iki küçük şişe tentürdiyot da ekleyiniz.

 

Kaleme aldığım bu yazı için bazı kişiler Ülker’in reklamını yapıyor diyecekler.

 

EVET, ÜLKER’İN REKLAMINI YAPIYORUM. Çünkü Yelkencinin Gazetesi’ne kurulduğundan beri en büyük desteği veren YILDIZ HOLDİNG Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Murat ÜLKER Beyefendi ve Yıldız Holding’e bağlı şirketlerin genel müdürleridir.

Marinturk Marinalar Genel Müdürü Sayın Fahir ÇAM, Aytaç Gıda AŞ. Genel Müdürü Sayın Erhan ÇETİN, Şok Mağazaları Genel Müdürü Sayın Uğur DEMİREL, İsteGelsin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Yahya ÜLKER…

HEPSİNE BU SATIRLARDAN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

 

BEYPAZARI KURUSU’nun da iyisini sizler için araştırdık. Sayın Halis DEMİR’in genel müdürlüğünü yaptığı BEYGAH firmasının Tereyağlı Beypazarı Kurusunu öneririz.

 

Tedarik edebileceğiniz adres:

BEYGAH GIDA

Hacıkara Mahallesi

Menderes Sokak No: 8

Beypazarı / Ankara

Tel: 0312 762 39 09

Gsm: 0532 748 69 31

Mail: beygahrestaurant@gmail.com

 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni

07/10/2022

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Grafik: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu 

Yorum Yap