Özet Haberler

Fotoğraf: Sevim Erdoğan Durmuş

 

 • Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, ‘’Beşiği sallayan dünyayı salar’’ felsefesi ile yola çıkarak ‘’Deniz Anaları Kadın Yelken Takımı’’na destek vereceklerini açıkladı.

 

 • Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleşen ‘’Denizkızı Yelken Yarışları’’nda Anadolu’dan katılan ilk ve tek yelken takımı olan ‘’Denizanaları Yelken Takımı’’ 3-4 Eylül 2022 tarihinde tekrar yelken basacak.

 

 • Dünyaca ünlü Akdeniz heykelinin yaratıcısı Heykeltraş İlhan Koman’ın 116 yaşındaki yelkenlisi ‘’Hulda’’ bakım için Haliç Tersanesi’ne çekildi. Bakım işlemleri yapıldıktan sonra asırlık yelkenli, Şehir Hatları tarafından Haliç Tersanesi’nde koruma altına alınacak.

 

 

 

 • Norveç’in KRAGERO şehrinde dünya çapında ünlenen 600 kilo ağırlığındaki Freya ismindeki deniz aygırı, yetkililer tarafından uyutularak yaşamına son verildi. Freya’nın uyutulmasının nedeni; yetkililerin tüm uyarılarına rağmen halkın deniz aygırı ile çok temas kurmaları oldu.

 

 • Yunanistan Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarına yakın bölgede Pserimos yakınındaki kayalıklara Yunan bayrağı dikme girişimi tepkilere yol açtı. Keçi Adası’nın bize ait olması sebebiyle Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım konuyla ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada; Keçi Adası’nın zaten Türkiye’ye ait olduğunu, kayalıkların da Türkiye’ye ait olduğunu, Yunanistan’ın oraya bayrak dikmesine, gözetleme kulesi yapmasına asla izin verilmemesi gerektiğini ifade etti. ‘’Dışişleri Bakanlığı acilen nota verip Yunan bayrağının indirilmesi sağlanmalıdır.’’ dedi.

 

 • Bitlis’in Tatvan ilçesinde binlerce turisti çeken, Nemrut Dağı’nda bulunan görüntüsü ile bir kalbi andıran ve hayvanların içme suyu ihtiyacını karşılayan gölün tanıtılması için Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘’Nemrut 2022’’ sloganıyla başlattığı kampanya devam ediyor.

 

 • Eğirdir Gölü’nde ki bir adacıkta yapılan araştırmada Roma dönemine ait olduğu ortaya çıkan mezar taşı ve kiremitlerin Genç Antik Çağ’dan kaldığı tespit edildi.

 

 • Geçtiğimiz hafta Sakarya’nın Karadeniz’e sahili olan Karasu, Kaynarca ile Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde esen sert fırtınadan dolayı tüm plajlarda denize girmek yasaklandı.

 

 • İstanbul’un Karadeniz sahillerinde uzun kumsalları olması nedeniyle özellikle fırtınalı ve sert havalarda sıkça ‘’çeken akıntı’’ olarak bilinen Rip akıntısı boğulma vakalarına sebebiyet veriyor.

 

 • Bodrum’da Türkiye’nin ilk süngercilik müzesini kurma çalışmaları geçtiğimiz hafta başladı.

 

 • Karadeniz sahil yolu kenarına Eynesil ilçesinde deniz kıyısına kimliği belirsiz kişilerce evsel, tekstil ve hafriyat atıklarının dökülmesi esnasında bölgede dalış yapan dalgıç Engin Barutçu, durumu yetkililere bildirdi. Buna rağmen İl Özel İdaresi ekiplerinin iş makineleri ile gelip çöplerin sadece kaba kısmını toplaması ve üzerine toprak örtmesi üzüntüye sebebiyet vermiştir. Atıkları atan kişiler tesbit edilmeye çalışılıyor.

 

 • Yunanistan, geçtiğimiz hafta Batı Trakya’da ki Türkiye ile sınır hattını oluşturan Meriç Nehri bölgesinde Kiowa savaş helikopterleri konuşlandıracağını belirtti.

 

 • Marmara ilçesine bağlı yaklaşık 3500 nüfusa sahip Avşa Adası, içme suyunu yazın oluşan yoğunluk nedeniyle arıtılan deniz suyundan karşılıyor. Arıtma kapasitesi, yoğunluk nedeniyle yüzde yüz elli arttırılmış durumda.

 

 • Türkiye’de 21 yuvalama ve üreme alanı bulunan caretta caretta kaplumbağalarının geçen yıl tespit edilen 316 yuvasının sayısı bu sene 250 olup yuvalardan çıkan 5 bininci yavru caretta caretta kaplumbağası, törenle Akdeniz’in mavi sularına gönderildi.

 

 • 07.08.2022 tarihinde Tokat’ın Erbaa ilçesinde baraj kapaklarının açılması sonucunda Tepekışla Köyü’nde 7 kişi Kelkit Çayı üzerinde bulunan adacığa çıktı. Erbaa İlçe Jandarma Komutanlığı, Afad, 112 ekipleri ve Erbaa Belediyesi yetkilileri -su seviyesinin eski haline gelmesinin uzun süre alacağından- Tepekışla baraj jönetimi ile görüşerek kapakların tekrar kapanmasını sağlamışlardır. Adacıkta mahsur kalan 7 kişi belediyeye ait botla kurtarılmıştır.

 

 • Geçtiğimiz günlerde Türk Sahil Güvenliği tarafından Çeşme ilçesi Karaada açıklarında bir grup düzensiz göçmen tespit edilmişti. Sekiz düzensiz göçmen kurtarılırken bir düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştı. Kurtarılan göçmenlerin 39’u Sakız Adası’na geçerek farklı yerlere dağıldıklarını, 12 kişinin Yunan polisi tarafından yakalandığını ve yerini bilmedikleri bir binaya götürüldüklerini, bu binada değerli eşyaları alınarak darp edildiklerini, içlerinden bir göçmenin bina dışına çıkarıldığını, darp edildiğini, gelen çığlık seslerinden dolayı tüm göçmenlerin daha ağır muameleye maruz kaldıkların, bir süre sonra 11 kişilik grup halinde Yunan Sahil Güvenlik Botu’na bindirildiklerini daha önce dışarı çıkartılan göçmenin orada kaldığını ve öldürüldüğünü tahmin ettiklerini söylemişlerdir. Kurtarılan göçmenler, 12 kişilik grubun Yunan askerleri tarafından can yeleksiz ve elleri kelepçeli olarak direk denize atıldıklarını belirttiler. İki adet Türk Sahil Güvenlik botu ve İki adet Türk Sahil Güvenlik helikopteri, yaptıkları arama çalışması sonucunda 2 kayıp göçmenin cansız bedenlerine ulaşmışlardır.

 

 • Küba’nın batısında yer alan Matanzas şehrinde bir sanayi bölgesinde ki ham petrol depolama tesisinde, 5 Ağustos 2022 tarihinde yıldırım düşmesi sonucu başlayan yangın günlerdir süren mücadeleye rağmen kontrol altına alınamadı. Tesiste 50 bin ton kapasiteli 8 ayrı yakıt tankı bulunduğu açıklandı. Sanayi bölgesinin çevresindeki yerleşim yerlerinde bulunan yaklaşık 4 bin kişi güvenlik nedeniyle bölgeden uzaklaştırıldı.

 

 

 

 • Çanakkale Boğazı Akbaş mevki yönünde Romanya’dan Libya’ya seyreden 119m boyundaki 5962 grostonluk Togo bayraklı ‘’Manassa Moon M’’ isimli kuru yük gemisinde makine arızası meydana geldi. Olaya Kıyı Emniyet Müdürlüğü’ne ait Kurtarma - 13, Kurtarma - 15 römorkörleri ile KEGM - 9 botu sevk edildi. Yedeğe alınan kuru yük gemisi Karanlık Liman mevkinde demir attırıldı.

 

 • KKTC Başbakanı Ünal Üstel, sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasını heyecan, gurur ve mutlulukla karşıladıklarını ifade eden yazılı açıklamada bulundu.

 

 • Geçtiğimiz hafta Lübnan, Ukrayna’dan yola çıkan tahıl gemisini teslimatın beş aydan fazla gecikmesini gerekçe göstererek reddettiğini açıkladı.

 

 •  Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı anlaşması çerçevesinde 66 bin ton mısır yüklü ‘’GLORY’’ isimli dökme yük gemisi geçen hafta İstanbul’dan geçerek İzmit’e ulaştı.

 

 • Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, geçtiğimiz hafta ilk sondaj için demir aldı.

 

Haber: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu

Yorum Yap