Özet Haberler

Fotoğraf: Sevim Erdoğan Durmuş

 

 • Portekiz’in Vilamoura şehrinde gerçekleşen ‘’420-470 Avrupa Gençler Şampiyonası’’ geçtiğimiz hafta tamamlandı. Genel klasmanda Türk ekibi Avrupa 4’üncüsü oldu.

 

 • Medine Havva Tatlıcan, dünya optimist şampiyonasında kızlar kategorisinde dünya şampiyonu oldu. 

 

 • İstanbul Yelken Temsilciliği Marmara Yelken Kulübü tarafından düzenlenen ‘’Petrol Ofisi Kupası’’nda dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

 

 • 19-26 Temmuz 2022 tarihleri arasında Macaristan’da düzenlenen Türk ekibinin de katıldığı ‘’Pirat Avrupa Gençler Şampiyonası’’ sonuçlandı.

 

********************

 • Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait TCSG-104 borda numaralı bot bölgede bulunan istihbarat elemanlarımızın edindiği bilgiye göre; botlarda bulunan takip sisteminden Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından bot komutanına birçok defa ikaz edilmesine rağmen 33mil olan süratini düşürmemiş ve bot tam yol kayalıklara tırmanmıştır. Bu olayda botu kullanan komutanın dümende uyuduğu rapor edilmiştir. Olay esnasında ikisi ağır olmak üzere on personel yaralanmıştır. TCSG-104 borda numaralı bot Kaan 33 sınıfı olup 2x3700hp motor gücüne sahiptir.

 26 Temmuz 2022 tarihinde Didim açıklarında seyir halinde bulunan ‘’Ocean Blue’’ isimli kuru yük gemisiyle alakalı Sahil Güvenlik Komutanlığı’na gelen ihbarda motoryatlara uyuşturucu aktarılacağı söylenmesi üzerine bölgede konuşlu bulunan Sahil Güvenlik botları ve narkotik polis botları harekete geçerek kuru yük gemisinden uyuşturucu yüklenen yatlardan ikisini Bodrum / Yalıkavak açıklarında durdurmak istedi. Yatlardan biri Girit istikametine kaçarken diğer yat çeşitli manevralara girişerek Yunan adalarına doğru izini kaybettirmeye çalıştı. Bu esnada Sahil Güvenlik botundan kaçmaya çalışan yata ateş açıldı. Ateş açılmasına rağmen durmayan yatı, Sahil Güvenlik botu çarparak durdurdu. Yatta büyük hasar meydana gelirken çarpışmadan Sahil Güvenlik botu da hasar aldı (TCGSG 310). Hava aydınlanınca uyuşturucuları yata aktaran 92m boyundaki kuru yük gemisine operasyon yapıldı. Operasyon şu şekilde gelişti; civarda bulunan tekneler telsizlerinden dinlemede olduğu için Sahil Güvenlik botunun ‘’Ocean Blue’’ya yaptığı ihtarları duydular. Sahil Güvenlik botu tarafından ‘’Ocean Blue’’ya ‘’Makinelerini durdur, personelin güvertede toplansın. Hareket etme’’ denildi. Buna rağmen kuru yük gemisi makinelerini durdurmayıp makinelerine tam yol vererek rotasını değiştirip kaçmaya başladı. Sahil Güvenlik botları bu kez ikinci uyarıyı yaptı. Durumun ciddiyetini anlayan ‘’Ocean Blue’’ isimli kuru yük gemisi makinelerini durdurdu. ‘’Ocean Blue’’ isimli kuru yük gemisinin karasularımıza gelmeden önce taşıdığı uyuşturucuları Afrika kıyılarından aldığı öğrenildi. Operasyonda 12 kişi göz altına alındı. Kuru yük gemisi Güllük Limanı’na çekildi. Gemide aramalar devam ederken önce Bodrum / Yalıkavak Limanı’na çekilen oradan da Güllük Limanı’na getirilen hurdaya dönmüş motoryatın aranmasında 81kg kokain bulundu. Bir süre sonra da denizde yapılan aramada büyük hasar gören ‘’Belgor’’ isimli motoryattan ve ‘’Ocean Blue’’ isimli kuru yük gemisinden denize uyuşturucu paketleri atıldığı tespit edildi. Bu uyuşturucu paketlerinin bir kısmı sahile vurdu, görevliler tarafından toplandı. Balıkçılar ise 10’ar kiloluk paketler halinde ağlarından çıkan uyuşturucuları yetkililere teslim etti. Bir grup balıkçı ise Kazıklı, Kıyıkışlacık ve Zeytinlikkuyu bölgelerinde deniz yüzeyinde buldukları uyuşturucuları yetkililere teslim etti. Didim açıklarında avlanan balıkçı ise denizde bulduğu 13 kiloluk uyuşturucu paketini yetkililere teslim etti. Ayrıca ‘’Ocean Blue’’ isimli gemide yeniden yapılan aramada yaklaşık 3kg ağırlığında Skunk ele geçirildi. Bölgede sekiz adet Sahil Güvenlik botu (bunlardan bir tanesinin borda numarası TCSG 901) denizden, 4 adet helikopter havadan hem denizde hem kıyıda arama yapmaya devam etmektedir. Bazı bölgelerde deniz dibi Jandarma tarafından termal kameralarla taranmaktadır. Milas / Kıyıkışlacık ile Aydın’ın Didim ilçesine bağlı Akbük Mahallesi arasında kalan ormanlık alanda da arama çalışmaları sürdürülmektedir. Bu operasyona 550 güvenlik görevlisi katılmıştır.

 

 • Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı, Girit Adası Kandiye’de konuşlu 11’inci Güdümlü Füze Filosu’nu ziyaret etti. 11’inci Güdümlü Füze Filosu’nda Rus üretimi olan S-300 ve TOR Hava Savunma Sistemleri bulunuyor.

 

 • Tufan Ergin Bilgiç endüstriyel teknoloji şirketi Rolls-Royce’un Ceo’su olarak atandı.

 

 • İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nde daire başkanlığına atandı.

 

 • Geçtiğimiz hafta avlanan bir balıkçı teknesinden ağların denize bırakılması esnasında ağlara takılarak denize düşen kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı dalış timi tarafından vefat eden kişi sahilden 70m açıkta 18m derinlikte bulundu.

Yapılan incelemede balıkçı gemisinden liman başkanlığına beyan edilen mürettebat listesinde denize düşerek hayatını kaybeden şahsın adının bulunmadığı ve temel denizcilik eğitimleri veya yaptığı işe uygun eğitim almadığı, kişisel koruyucu ekipmanlardan can yeleği giymediği tespit edildi. Bahse konu kazanın nihai inceleme raporundan elde edilen bilgilere göre denize düşerek hayatını kaybeden şahsın, olayın meydana geldiği gün balıkçı gemisine temin ettiği personelin çalışmalarını takip etmek için gemide bulunduğu belirlendi. Gemi kaptanı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na kazanın meydana geldiği saatten yaklaşık 1 saat 50 dakika sonra bildirdi. Denize düşen kazazadenin üzerinde can yeleği olmadığı ve hayatta kalabilmek için fazla efor sarfetmesi gerektiği için gerekli kurtarma zamanının olmadığından etkili kurtarma yöntemlerini uygulamaya fırsat olmadığı açıklandı.

 

 • Roketsan üretimi Sungur omuzdan atılan alçak irtifa hava savunma roketinin ilk teslimatı TSK’ya yapıldı.

8km+menzile, 4km+irtifaya, yüksek manevra kabiliyetine sahip olan Sungur roketi savaş uçaklarına, iha’lara ve helikopterlere karşı kullanılabilecek. Sungur muadillerine göre daha uzun menzilli ve düşman unsurlara gözün görme mesafesinden daha uzak mesafeden kilitlenme imkanı sunan, aldatmaya yönelik karşı tedbirlere dayanıklı, kızılötesi arayıcı başlığı ile ön plana çıkmaktadır. Sungur’un Siha’lara, deniz ve kara taarruz helikopterlerine öz savunma amaçlı entegre edilmesi bekleniyor.

 

********************

 

 • 22 Temmuz 2022 Cumartesi günü yerel saatle 17:30 civarında İtalya’da Roma’nın kuzeyinde Argentario açıklarında oto pilota bağlı olarak seyreden, tahminen 14m boyundaki motoryatın aynı boylardaki first 47 tipindeki yelkenliye pupadan çarpması sonucunda 1 ölü, 1 kayıp, 6 yaralının olduğu bildirildi.

 

 • 29.07.2022 tarihinde İstanbul Boğazı’nda Mısır’dan yola çıkarak Bulgaristan’a yol alan ‘’Sparta’’ isimli 134m boyundaki nehir tipi dökme yük gemisi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıklarında makine arızası yapması nedeniyle sürüklenmeye başladı.  Dökme yük gemisinde bulunan Türk  Klavuz Kaptanın, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile temasa geçerek yardım istemesi üzerine bölgeye Kurtarma-12 ve Nazım Tur römorkörleri yönlendirilerek Sparta isimli dökme yük gemisi yedeklenmiştir. Bu nedenle İstanbul Boğazı çift yönlü olarak geçişe kapatılmış ve Sparta isimli dökme yük gemisinin İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi’nin direktifleri doğrultusunda Kurtarma-12 ve Nazım Tur römorkörleri tarafından Türkeli demir sahasına emniyetle demir atması sağlanmıştır.

Aynı gün akşam saatlerinde İskenderun’dan Ukrayna istikametine seyir halinde bulunan ‘’Adil İbrahimli’’ isimli 139m boyundaki boş tanker, İstanbul Boğazı’nda makine arızası yaparak sürüklenmeye başladı. Boş tankerin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile temasa geçmesi sonucunda bölgeye Kurtarma-7 römorkörü gönderildi. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri’nin direktifleri dahilinde tankerde bulunan Türk Klavuz Kaptanın da direktifleri harfiyen uygulaması sonucunda boş tanker Kurtarma-7 römorkörü tarafından yedeklenerek Türkeli demir sahasına demirletildi.

 

 • İstanbul Limanı’na bağlı Ahmet Telli tankerinde yangın çıktı. Rus hükümeti Türk tankerinin limandan ayrılmasını engelledi. Gerekçeleri ise tankerin kurtarma maliyetini almak istemeleri.

 

 • Bodrum Kos Adası seferini yapan 1995 yılı yapımı 38 metrelik 307 yolcu kapasiteli SEASTAR MAKRI feribotu uluslararası sularda arıza yapmış olup telsizle durumu bildirmesi neticesinde bölgeye Sahil Güvenlik botu hareket etmiştir. Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma Müdürlüğü KIYEM-6 botu SEASTAR MAKRI feribotuna ulaşmış, Sahil Güvenlik botu nezaretinde yedekleyerek Bodrum Limanı’na getirmiştir.

 

 • Victory Ro-ro adlı Türk gemisine, silah taşıdığı iddiasıyla Yunan ve İtalyan donanması atarfından operasyon düzenlendi.

 

 Haber ve Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu

Yorum Yap