Özet Haberler

Fotoğraf Sevim Erdoğan Durmuş

 

 • 2-13 Ağustos 2022 tarihleri arasında Macaristan Balaton’da gerçekleştirilen 420 Sınıfı Yelken Yarışları Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi İstanbul’dan Nehir Güzeltuna-Derin Açal, Dilay Balaban-Can Tunç Pekkan, Irmak Tomak-Melisa Olcay, Nazlı Erden-Aydan Tekin katılıyorlar.

 

 • Danimarka’nın Sonderborg şehrinde düzenlenen 2022 Optimist Avrupa Şampiyonası tamamlandı.

 

 • Arkas Eagean Link Regatta 25-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

 

 

 • Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen yüksek askeri şura toplantısının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Ercüment Tatlıoğlu getirildi. Tatoğlu, görevi 30 Ağustos 2022 tarihinde devir alacak.

 

 • Şu günlerde yurdumuzun büyük bölümü yüksek sıcaklarla kavrulurken Ardahan’ın ilçesi Göle’de geceleri ısının -2 dereceyi görmesi sebebiyle yöre sakinleri soba yakıyor. (Rakım 2038)

 

 • Karadeniz / Ordu sahilinde Rus yapımı denizaltı mayın tetikleyicisi kıyıya vurdu. TKKD Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Mutlu Dündar, ağustos ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada ‘’Denizlerdeki kazaların önlenmesinden biz sorumluyuz.’’ ifadesinde bulundu.

 

 • Denizaşırı kıta Avustralya Aborjin Senatör Lidia Thorpe, meclisteki yemin töreninde dünyada gündem olurken yaptığı açıklamada metin dışına çıkarak Kraliçe II. Elizabeth için sömürgeci ifadesini kullandı. Fakat daha sonra yaptığı açıklamada sadece basit bir gerçeği belirttiğini söyledi. Çünkü Avustralya’daki yerli halkların ülkelerinin işgalinden bu yana sömürgecilerden baskı gördüklerini, bu baskı sürecinin 240 yıldır sürdüğünü ve halkının rejimlerle, ırkçı politikalarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Avustralya’ya ilk İngiliz filosunun 26 Ocak 1788 tarihinde geldiğini, Aborjinlerin Avustralya’da yıllarca asimilasyona uğradığını, baş sorumlusunun Avustralya devletinin başı konumunda bulunan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in olduğunu, bu nedenle ülkenin yöneticisi olan II. Elizabeth’den kurtulmaları gerektiğini açıkladı. Yaptığı açıklamada ‘’Onu biz seçmedik’’ ifadesini kullandı. Lidia Thorpe, yemini tekrar etmek zorunda kaldığını çünkü ona koltuk verilmeyeceğini ve senatör olmasına izin vermeyeceklerinisöyledi. Ve senatör açıklamalarına devam ederek Avustralya’da Aborjinlerin yetişkin nüfusun %2’sini oluşturduğunu, İngilizlerin Avustralya topraklarına geldiği günü istila günü olarak kabul ettiklerini, kendilerine çok fazla para borçlarının bulunduğunu çünkü topraklarındaki kaynakları, zenginlikleri çaldıklarını söyledi.

 

 • Tayvan’a (Formosa) giden ABD Temsilciler Meclis Başkanı Pelosi, yaptığı açıklamada ‘’Dünya Otokrasi ve demokrasi arasında seçim yapmakla karşı karşıyayken ABD’nin 23 milyon Tayvanlı ile dayanışma içinde olmasının her zamankinden daha önemlidir.’’ dedi.

 

 • ABD’li Pelosi’nin Tayvan’a ziyareti için Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye son uyarısını yaptı. Çin’in iç işlerine ABD’nin müdahale etmesinin bölgede çok ciddi olaylara ve korkunç sonuçlara yol açacağını söyledi.

 

 • Bingöl / Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü’nde yüzen toprak adalara çıkan ziyaretçiler, ellerindeki sopaları kullanarak yüzen adaları hareket ettiriyo. Dicle Üniversitesi’nde görevli Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, kurallara riayet etmediğimiz ve hor kullanıldığı takdirde rüzgarın etkisiyle birbirinden bağımsız hareket eden bu üç adanın bozularak kaybedileceğini açıkladı. Adalar 2005 yılında korunmaya alınmıştı. Üzerlerine çıkılması yasak olmasına rağmen ziyarete gelen kişiler ellerinde getirdikleri sopalar ile adaları hareket ettiriyorlar. Gelin ve damatlar adaların üzerine çıkıp fotoğraf çektiriyorlar. 2022’nin ilk sekiz ayında göldeki minik adaları yaklaşık 22 bin kişi ziyaret etti. Özellikle hafta sonu yoğunluk yaşanıyor.

 

 • Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle durma noktasına gelen tahıl nakliyesi ile alakalı hareket eden 26 bin 526 ton mısır yüklü dökme yük gemisi yükünü Lübnan’ın Tripoli Limanı’na ulaştırdı.

 

 • Anayasa mahkemesi CHP’nin başvurusu üzerine bazı limanların işletme hakkı ve devredilmesi yöntemiyle özelleştirme / 49 yıldan az süreli sözleşme sürelerini ihalesiz olarak da 49 yıla kadar uzatan kanun düzenlemesini iptal etti.

 

 • Şehir Hatları İşletmesi tarafından devredildiği Paşabahçe Belediyesi’nden geri alınarak refit edilen Paşabahçe vapurunun hizmete alınma töreninin 9 Ağustos 2022 Salı günü saat 11:00’de Haliç Tersanesi’nde yapılması planlanıyordu. Konuyla yakından ilgilenen Gemi Modelcileri ve Gemi Sevenler Derneği’nin yaptığı açıklamada refit edilen Paşabahçe vapurunun hizmete alım töreninin ileri bir tarihe alındığı belirtilmiştir.

 

 • Geçtiğimiz hafta Bodrumlu Türk yüzücü Aysu Türkoğlu, Manş Denizi’nde 34 kilometrelik mesafeyi 21 yaşında geçen ‘’En Genç Türk Yüzücü’’ ünvanını aldı.

 

 • ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı'nın 232. Kuruluş Yıl Dönümü için Yonca Tersanesi'nin yapımı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait Kaan 33 sınıfı botun fotoğrafını paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta Türk Sahil Güvenlik botunun borda numarasının silindiği tespit edildi. 

 

 

 • 30 Temmuz 2022 tarihinde akşam saat 21:00 sıralarında Novorossiysk-Mersin seferini yapan Rus bandıralı 141 metre boyundaki ANDREY ZUEV gemisi, Kekova Adası açıklarında Mersin’den batı istikametine seyreden MAHAYANA isimli yelkenli teken ile çarpışmış olup yelkenli teknede önemli bir hasar ve yaralanma olmamıştır.

 

 • Liberya bandıralı 254m boyundaki ‘’Philips Oldendorf’’ gemisi nedeni belirsiz bir şekilde demir attığı  bölgeden hareket ederek o esnada kumanya ikmali yapILan SSI PROVIDENCE gemisine sürtünmüştür. Kumanya ikmali yapan acente botu da ezilmekten son anda kurtulmuştur.

 

 • TCG L400 Anadolu’nun  yapılan testleri birer birer geçtiği açıklandı.

 

 • ABD Pasifik filosunun bağlı bulunduğu komutanlığı tarafından ‘’atış serbest emri’’ verildiği açıklandı. Tekrar yapılan açıklamada en ufak tehdidin karşılık göreceği ifade edildi.(Bertaraf edilecek)

 

 • Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan gelerek İstanbul Boğazı’nın girişinde demirleyen tahıl yüklü dökme yük gemisinde gerekli kontrol ve denetlemeler yapıldı.

 

 • Tersan Tersanesi, Alman Nordbank Hochseefischerei GMBH firması için 88 metrelik balık işleme gemisi inşa ediyor.

 

 • İstanbul’da Marmara Denizi’nde çıkan lodos fırtınası esnasında 30 Kasım 2021 tarihinde, Anadolu Yakası Maltepe sahiline vuran Erdemler 6 araba vapuru, söküm işini alan müteahit firma tarafından sökülerek parçalar halinde karaya çıkarıldı.

 

Haber: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu

Yorum Yap