Preveze Deniz Zaferi'nin 484. Yıl Dönümü

''Preveze Deniz Zaferi'' denilince akla gelen ilk kişi Barbaros Hayrettin Paşa’dır. Lakabı Kızıl Korsan’dır. Akdeniz’i Türk gölü haline getirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kaptan paşası ve 25. kaptan-ı deryasıdır.1546 yılında vefat etmiştir.

 

Barbaros Hayrettin Paşa'nın bugün İstanbul Deniz Müzesi'nde bulunan sancağı

 

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Barbaros heykelinin açılışı enasında

Tören alanından bir görünüş

Barbaros heykelinin açılış töreni esnasında

Başka bir Preveze Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde yapılan tören esnasında

Barbaros anıtına çelenk konulduktan sonra.. Arka planda İstanbul Deniz Müzesi ilk açıldığı dönemde

Anıta çelenk konulduktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bando tören alanında yerini alırken

 

Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde kendine ait arazinin üzerinde bulunmaktadır. Bu arazi üzerinde yine Barbaros heykeli arkasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Deniz Müzesi bulunmaktadır.

 

Barbaros Hayrettin Paşa’nın vasiyetini Deniz Müzesi Komutanlığı yerine getirmektedir.

 

Barbaros Hayrettin Paşa’nın vasiyeti:

‘’Kabrimde fener yakıla’’

 

Türbenin önünden geçenler dikkat ederlerse türbenin içinin aydınlık olduğunu görürler. Vasiyeti üzerine ışık sürekli yakılmaktadır. Günümüzde Barbaros Hayrettin Paşa’nın torunlarından olan Aslı Örter yelkenci Cem Örter ile evlidir.

 

Cem Örter’i sizlere biraz hatırlatayım. ‘’AFRA’’ adındaki yelkenlisiyle İhsan Kalkavan ile birlikte dünya seyahatine çıkmışlardır. Yolculuk esnasında fikir ayrılığına düşmekten yolculuk yarıda kesilmiştir.

 

Cem Örter, eski arkadaşım olup bu konudaki röportaj isteklerimi sürekli geri çevirmiştir. Ortak arkadaşlarımdan edindiğim kadarıyla Cem Örter ve Aslı Örter’e ait AFRA isimli yelkenliye yolculuk için teknolojik ilaveler yapan İhsan Kalkavan’ın AFRA’ya el koyduğu söylentisi kulağımıza geldi. Daha sonra bildiğiniz gibi İhsan Kalkavan’ın Fetö örgütü ile olan bağlantısından dolayı yurt dışına kaçtığını basından öğrendik.

 

Aslı-Cem Örter çifti teknelerini satın alırken Beyoğlu 34. Noteri Sayın Engin Çakılcıoğlu’nun makamında hep beraber bulunuyorduk. Tekneyi satan kişi ‘’BENİM TEKNEMİ ALACAK OLAN KİŞİNİN BU İŞLERİ BİLMESİ LAZIM’’ gibi bir söz etti. Bende kendisine Aslı Hanım, ‘’BARBAROS HAYRETTİN PAŞA’NIN TORUNUDUR.’’ dediğim zaman satıcı sessizliğe büründü. Herhalde bir daha bu şekilde kimseyle konuşmaz. Sonuçta parasını vermiş, satın almış. Daha ne kurcalıyorsun?

 

Fotoğraflar: Yelkencinin Gazetesi Arşivi

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni 

01/10/2022

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Grafik: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu       

Yorum Yap