Teknede Yaşayanlar ‘’ Nükhet & Atılay Topel’’

Sizlere zaman zaman teknede yaşayan kişilerle yaptığımız sohbetleri de aktaracağım. Bu hafta Nükhet ve Atılay Topel çiftine misafir oldum. Röportajımı Topel çiftinin teknesinde gerçekleştirdim.

Atılay Bey, çocukluğundan beri bir adalı. Avşa Adası’nda büyümüş neredeyse ve hep denizle iç içe. “Kendimi bildim bileli hep bir kayığımız vardı” diyor. Son 11 senedir de yelkenliye gönül vermişler ve üç değişik yelkenli tekneleri olmuş. Şimdiki ‘’My Way - 1’’ isimli tekneleri 2015 model bir Bavaria Cruiser 37.

Pandemi ile birlikte, gittikçe daha çok teknede vakit geçirmeye başlamışlar. Zaten yazın 5 - 6 ay denizlerde ve özellikle Ege’de Yunan adalarında geçiren çiftimiz, İstanbul’daki zamanlarının da çoğunda tekneden ayrılmamışlar. Pandemi ile birlikte işlerin uzaktan da yürütülebildiği anlaşılınca daha çok teknede kalır olmuşlar.

Haftada üç günü Göktürk’teki evlerinde, dört günü de Marintürk Pendik marinadaki teknelerinde geçirirken, trafikte geçen aşırı zaman ve eve götürüp getirdikleri eşyalar külfet olmaya başlayınca, Nükhet Hanımın da ısrarları ile tamamen teknede yaşamaya karar vermişler. “Duvarsız ve özgür bir yaşam” olarak nitelendiriyorlar yaşamlarını.

Öncelikle arka havuzluğu branda ve pvc ile kapatarak “kış bahçesi” adını verdikleri bir yaşam alanı daha yaratmışlar. Alışverişlerini marina marketlerinden ve haftada bir kurulan semt pazarından hallediyorlar. Elektrik ve suyu marinadan karşılıyorlar. Nükhet Hanım’ın mutfak becerileri de çok iyi olduğundan yemek konusunda da bir sıkıntıları yok maşallah. Kışın  Webasto ısıtıcıyı sadece geceleri kullanmışlar ve kış soğuğunu çok fazla hissetmemişler.

Özellikle en çok nerede zorluk çektiniz diye sorduğumda ise hiçbir zorluk çekmediklerini belirtiyorlar. Çamaşır yıkama işini de marinanın tahsis ettiği çamaşır yıkama ve kurutma makineleri ile hallediyorlar. Evdeki en büyük lüksleri olarak nitelendirdikleri televizyondan teknelerinde iki adet bulunuyor. Fotoğraflardan da anlayabileceğiniz gibi tekne gerçekten pırıl pırıl ve çok özenli döşenmiş. Bir kadın eli değdiği çok belli.

Tabii bu işin merak edilen bir de mali yönü var. Öncelikle bir tekne lazım ki ihtiyaçlarınız ve zevklerinize göre teknenin yatırım maliyeti çok değişkenlik gösteriyor. Teknede kalın ya da kalmayın, mutlaka bir bağlama ve de yıllık bakım masraflarınız olacaktır. Onların dışında eğer bir marinada iseniz teknede yaşamanın ana maliyeti elektrik ve su gideri oluyor. Marinasına göre değişiklik göstermek ile birlikte bunların birim bedeli konutlarda kullandıklarımızın yaklaşık 2 - 3 katı olabiliyor. Tabii konuttaki kadar elektrik ve su harcamadığınızı da düşünürseniz bunlar çok yorucu maliyetler değil desek de gene de “yorucu” kavramı kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

Çiftimize bu yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluk dileyerek yazımızı noktalıyoruz.

Yazı: Fatih Şenyüz

Fotoğraflar ve film: Fatih Şenyüz

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu

Yorum Yap