Tenzor International Cup'ta ''Dolce Vita'' Rüzgarı

''Tenzor International Cup'' Bodrum Kış Serisi 1. Etap Yarışları 7-10 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleşti.

Bodrum’dan tüm Türkiye’ye yayılan J/70 rüzgârı ikinci gününde denizdeki heyecanı zirveye taşıdı.

İlk günün aksine son derece elverişli hava şartlarında başlayan yarışlarda toplam 5 tur yarış için yelken açıldı. Zaman zaman artan rüzgârın şiddeti gerek yarışmacılara gerekse de yarışı takip eden basın mensuplarına heyecanlı anlar yaşattı.

Bodrum Akyarlar mevkiinde gerçekleşen yarışların ilk etabına yerli ve yabancı 12 tekne katılıyor.

Şimşek, yoğun yağış ve geçişi engelleyen çok zayıf rüzgârla geçen ilk yarış gününden sonra, ikinci gün çok daha iyi hava şartları ve güçlü rüzgârlar sayesinde heyecan dolu geçti.

Gün boyunca toplamda 5 yarış düzenlendi ve tüm takımlar iyi bir dinamikle başa çıktı. Dönüş noktalarında ilginç mücadeleler yaşandı ve liderler sürekli yer değiştirdi. Günün ilk yarışını “Mushrooms (Mantarlar)” kazandı. Bogatyrs ve Dva Topora ise ikinci ve üçüncü oldu. İkinci yarışta en iyi süreyi Tenzor ekibi gösterdi, onu Hubex ve Dolce Vita izledi.

Dolce Vita, sonraki yarışlarda iki kez birinci olarak genel sıralamada pozisyonunu yükseltti ve günü ilk sırada tamamlamayı başardı. Bogatyrs ve Tenzor Team ise ikinci ve üçüncü oldular.

Burak Zengin – Tenzor International Cup İdari ve Sportif Direktörü

"Bugün yarışların ikinci günündeyiz. Çok iyi geçti, beş yarış yaptık. Hava şartları çok iyiydi. Çok çekişmeli bir yarıştı. Birinci her yarışta değişti. Herkes kazanmak için savaşıyor. Ne kadar iyi olduklarını bugün gösterdiler. J-70’i seçerek en iyi yelkencileri getirmeyi amaçlamıştık. Dolayısıyla bize ne kadar iyi olduklarını gösterdiler. Beş yarışın beşi de birbirinden zorluydu. Herkesi tebrik ederim. Türkiye’ye en iyi yelkencileri getirmek istiyoruz. Dünyada en iyi hangi yelkenci varsa onları getirmek istiyoruz. En üst düzeyde yarışçılarla karşılaşacaksınız. Olimpiyat seviyesinde yarış yapmak istiyoruz. Hedefimiz bu. Şu an 12 tekne yarıştık. Hedefimiz iki sene içerisinde 50 tekne olmak."

 

Kate Tsepliaeva – Tenzor International Cup Uluslararası Koordinatörü

"Her şeyin başında çok özel ve yeni bir projeyi Türkiye’de uygulamaya koyduk. Dünya yelkenciliği açısından da önemli bir proje. Bu özel projenin şu ana kadarki aşamalarını tamamladık. Genel olarak katılanların tamamı ve organizasyonu düzenleyenler olarak mutluyuz. Tabi ki eksikler var, bunları da sonraki aşamalarda tamamlayacağız. Amacımız Türkiye’den Rusya’dan yakın ülkelerden değil, dünyanın her yerinden yelkencileri Türkiye’de toplamak, bu organizasyon çatısı altında yarıştırmak. Sonraki aşamalarda 12 teknemiz var, ilk etabını yapıyoruz. Daha 4 etap daha var. Sonraki etaplarda İspanya, Portekiz, Almanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden katılımcı bekliyoruz. J-70 sınıfının merkezi olan ABD’de gözlemciler yarışmaları takip ediyor. Onların da bu yarışmalara katılmasını istiyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimiz 50 tekneyle J-70 yelken yarışlarını Türkiye’de düzenlemek."

 

Andrei Pushkin – Tenzor Team Takım Kaptanı 

"Bugün çok iyi bir yarış oldu. Rüzgarın gücü yarış için oldukça elverişliydi. Güzel bir yarış geçti, mücadele dolu bir yarış geçti. Amacımız J-70 yelken yarışlarını sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bilinir hale getirmek. Bu amaçla ilerlediğimizi düşünüyorum. Yalnız yarışları düzenlemekle kalmayacağız, dünyanın her yerinden üst düzey takımların katılmasını sağlayacağız. Kaliteyi arttırmak ve dünyanın en üst sıralarındaki yelken yarışlarından biri haline getirmek istiyoruz. Türkiye yelken yarışları için çok önemli bir lokasyondur."

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap