Trofe'de İnecek Var

O kadar çok şey oldu ki 5.ayakta hepsi trofe kürsüsüne, podyuma, ödüle, kupaya ne derseniz deyin işte oraya çıkacak bütün hesapları altüst etti. Bu arada 14 yıldır Turgutreis’de yaşayan Haven can Wait 3’ün skipperi bu yıl nefis yarışlar çıkartan teknesi ile salt Rus asıllı olduğu ve WS den gelen bir tavsiye kararı ile federasyonunda (yazı yayına hazırlandığı ana kadar net olmayan görüşü sonucunda) trofe dışı kaldı. Hiç mi hiç iyi olmadı bu durum. Sporun ve sanatın birleştirici gücü günümüz dünyasında yok sayılıyor artık. Savaşların, politikaların, ideolojilerin yanlışlarını güzel işler yapanlar ödüyor. Her yer de böyle bu.

 

 

Son 5 senedir ilk defa bir trofedeyim. 5.ayak bitti. Takip ediyor, fotoğraf ve video çekiyorum. Arabamla 800 kilometreden fazla yol yapıyorum her seferimde. Antalya’dan biniyorum, trofe de iniyorum. Aslında özlem dolu bu rota da yorgunluk taşıyorum. Sonrasında her yerde paylaşıyorum emeğimi. Saklayacak hiçbir şeyim yok bu hayatta. Ayrıca; Ne geçmiş tükendi, ne yarınlar. Hayat yeniliyor bizleri.

 

Önce; Trio trofe sonra eşsiz kış trofesi var objektifimin önünde. Çalışma tarzımı sokulgan takipçilerim ve okuyucularım biliyor yıllardır. Bu sene farklı olan – olacak olan birçok unsur var benimle birlikte. Zamanla çıkacak ortaya. Az önce sonuna geldiğim ve hiç de kendime yakıştıramadığım bir bilgisayar hatasıyla uçup gitmiş bir güzelim yazının tekrar yazılıyor olması ile tarifsiz bir bocalama içindeyim. İstem dışı atılmış bir tramola sanki bu durum. Bakalım eski lezzetinde uçup giden yazıma yakın bir anlatımı yakalayabilecek miyim?

 

 

RÜZGAR ÇALAN TRİO

Tarih 8 Nisan ve 8 tekne kayıt verdi Trio trofeye. Giden teknelerle gelen tekneler dengeliyor katılım sayısını. Yeni katılan bir tekne var. Vernikli ahşap gövdesi, geriye doğru trim ayarı yapılmış adeta kamçı gibi direği, kokpitinde minderler ile bir Folkboat bu. Birazdan hafta sonunun ilk yarışına çıkacak.

 

 

4 ayaktan oluşan Trio filosu. Rüzgar 300-330 dereceden 11-12 knot sağanaklarla 20-22 knot gücüne ulaşıyor. 14 millik rotanın kod numarası 6. Böyle bir havada onların neredeyse bütün gününü alacak bu mücadele. Starttan sonra kısa bir orsa-pupa yapan grup sonrasında Kara adayı iskelede bırakıp boğazdan geçerek yine ada açığında koordinatı verilmiş şamandırayı dönerek finişe geldi. İlk finişi Jasmin Quatro 118 dakikada son finişi 15.08.53 de bahsettiğim Folkboat 1.20 olan Miho S yaptı.

 

BU TROFENİN AYRI BİR GÜZELLİĞİ VAR

Öncesiyle, sonrasıyla notlarımı harmanlamayı seviyorum. Bu modelimi taklit edenleri de seviyorum. Hiç olmazsa işin aslını yüceltiyorlar. Ama ben işin hep sonrasına da bakmayı seviyorum. İşte sonrası ile 5.ayak da rota seyrinde hata yapanlar, şamandıra döndükten sonra balon yelken indirmede zorluk yaşayıp zaman kaybedenler, startta ocs olanlar, kullanılamayacak derecede yelken yırtanlar, yarışı terk edenler, taktik hatası yapanlar, direk söküp taktıktan sonra yeni trim ile daha iyi gidenler, ekip değiştirenler hepsi hepsi trofenin 5.ayağında çıktı ortaya. Bu da; Bodrum da ki trofenin ne kadar gerçekçi, çetin olduğunun kanıtıydı aslında. Eskiden olduğu gibi değil asıl şimdi, yani bu yıl, yani tam da bu trofe de yaşandığı gibi net: Bodrum da trofe aslanın ağzında. Keşke trofe 8 ayaktan oluşsaydı ve Nisan ayında da iki ayak yer alsaydı. Mayıs sıkıntısı şimdi 6. ve 7. son ayakla bu yılın kazananını çıkaracak podyuma. Hesaplar altüst oldu demiştim. Hesaba itiraz eden, sürpriz yapan, plase olan, favori gösterilenler bile tedirgin. İşi belki bir parkur yarışı belki bir coğrafi yarış çözecek. Hepimize büyük işler düşüyor. Farkında mısınız (?) BAYK trofe tarihinde ilk kez rekor denilecek düzeyde yarış sayısına ulaşıldı. 4.ayakta yarış parkurunu bloke eden birileri olmasaydı kırılamayan bir sayıya ulaşmış olacaktı. Neyse biz yarış notlarına dönelim kısaca: Bodrum batı mendirek deniz fenerine geleli dakikalar oldu (08.41). Bodrum limanında tam bir Nisan sessizliği var. Marina Club da en rahat koltukta oturuyorum. Karşımda bütün ihtişamı ile Bodrum kalesi. SG1 botu homurdanarak limana girdi. Az önce ufuk hattında görmüştüm. Uçarak gelmiş adeta. Otelin bahçesinden geçerken kumru kuşlarının guguklamasını duymuştum. Gün iyi ve güzel geçecek demekti. Artık hayatta olmayan büyüklerimden öğrenmiştim bu bilgiyi. Gerçekten de gün iyi geçecekti. Trofenin 5.ayağında rüzgarlar güneyli yönlerden. Deniz akıntısı bariz bir şekilde liman girişinde belli ediyor kendini. Rüzgar 7-15 knot bandında. Belki ani hareketlerle 19 knotı görür düşüncesindeyim. Güzel yarış için ışık da iyi. Nisan ayı candır demiştim. Seviyoruz işte baharı. Ne yani; Sevmeyelim de taşa mı dönelim. Rota 8 koşulacak ve ilk start Destek sınıfının sonra IRC B sınıflarının olacak. Destek sınıfı start hattının 0.5 mil ilerisine atılmış orsa şamandırasını dönmeyip rota tutacak. IRC A1 ve A2 ise offsetli orsa-pupa seyrinde mücadele edecek. Şimdi rüzgar 150 dereceden 10 knot olarak ölçüldü. Destek sınıfında Zuzu çok iyi start aldı. Zaten 4 tekneydi ancak start hattı 4 tekneye göre gereğinden fazla genişti.

 

 

 

IRC A1 ve A2 de keşişlemeden gelen (SSE) rüzgar altında startta Rokoko ile Aurora X hafifçe temas ettikten sonra OCS oldu. Kural 30.1 uygulanıyordu. Geçte olsa kuralına uygun start yenilemeyi başardı bu iki tekne. Her iki ekip de düşük rüzgarda oldukça ağır start aldı. Sona doğru yaklaştıkça agresif startlar yaşanmaya OCS olmalar ise kaçınılmaz olmaya başlayacak bunu bekliyorum.

 

Peşi sıra verildi startlar bir solukta koşuldu yarışlar. İlk gün 3. Yarışta 180-200 dereceye döndü rüzgar. Nihayet kuzucuklar çıktı. Yarış komitesinden diğer bir ekip ise dalış bölgesindeki banko da yer alan kardinal feneri yakınında Destek ve IRC B sınıflarının finiş hattını hazırlamıştı bile. İlk günün 2. Yarışının 2. Turunda pupa şamandırası özlediğim görüntüleri veriyordu. Zor toplanan balon yelkenler nefisti. Rüzgar açı değiştirince ve tam lodos’dan gelince son turda Göztepe Yelkenin pupa şamandırası dönüşünde balonu indiremeyip adeta durması en yakın rakibi Rokoko’nun işine yaradı. Yarışın sert esen rüzgarla lideri de değişti ve Rokoko 2.yarışın ilk finişini yaptı. Ardından, Lemon sonrasında Göztepe Yelken hattı geçti. Arkası geldi tabii. Bu arada dönen rüzgar orsa-pupa parkurun değişmesine de neden oldu. Parkur botları ve komite için bu çok kolay bir işti. İlk günün son yarışı artık yorucu olacaktı (15.17).

 

 

YENİ BİR GÜN YİNE AYNI YER

Bodrum Batı Mendirek deniz fenerinde günün ikinci kahvesi. Yarış komitesi teknesi olan Elele II şimdi yakıt iskelesine bağlandı (09.18). Rüzgar 130 dereceden 19 knot görüş mesafesi 12 km. Birazdan ODTÜ’lü yelkencilerle video röportaj var sırada. Merakla yayınlanmasını bekleyeceğim. Rüzgar yine uğultusunu esirgemiyor deniz fenerinin camlarından. Burası büyülü bir yer. Burada oturup not almayı, kahve içmeyi çok seviyorum. İçerideki doku müthiş. Akşam SG1 in eski komutanlarından ve geçen sene Covit 19 nedeniyle aramızdan kıymetli kardeşim Melih Geçgil’in ailesi ile bir anma yemeğine katılacağım. Eksiliyoruz bu dünyadan bir bir.

 

5.ayak 2.Gün için liman trafiği, hava ve iklim şartları son derece müsait. Sabah 07.00’den beri siren sesleri ile yıkılıyor Bodrum meydanı. Konu bisiklet yarışı. Alışık olmadığımız bir gürültü var kent merkezinde. Kulaklarımız ve benliğimiz rüzgarın sesinden başka bir sesi kabullenmiyor sanki. Kahvenin kokusu yayılıyor deniz fenerinde oturduğumuz yere. Fincanı ters çevirmeden mutfağa bırakıyoruz. Fal başka bir hafta sonuna. IRC A1 ve A2 ye 3 turlu şamandıra yarışı ve ardından aynı guruba Rota 12. IRC b ve Destek ise Rota 14 ile tek yarış koşacak. Son günün kayda değer olayı teybime yansırken yarışan ekiplerinde kulaklarında yankılanıyordu. Saat 14.19 da Rokoko, Göztepe Yelken’in Karaada’nın Datça’ya bakan kıyısında yer alan Yassı kaya mevkiini sancakta bırakmaları gerekirken iskelede bırakarak avantaj sağladığını görerek protesto verdi. Tamamen taktik dolu bir durumdu bu. Göztepe Yelken geri dönüp rotada belirtildiği gibi davransa zaman kaybedecek, protestoya girse yine kaybedecek ve puan cezası alacaktı. Tek çareleri vardı. Yarışı terk ettiler. Finiş hattından geçerken MadX’in de protesto bayrağı açıktı ve yarış komitesi olanı biteni görüyordu. Trofenin belki de en can alıcı mücadelesinin ilki 5.ayakta gerçekleşti. Çokça anlatmak yerine bazen çokça fotoğraf yayınlamak ve o fotoğraflar üzerinden okuma yapmak işin de bir başka zevkli yanı bence. İyi seyirler olsun.

 

 

 

Schüco-BAYK kış trofesi 5.ayak sonuçlarını www.bayk.org adresinden takip edebilirsiniz.

 

 

Yazı ve Fotoğraflar: @sailing.raphy

Yorum Yap