‘’TÜRK LOYDU’’ MADENCİ ÖLÜMLERİNİ DURDURABİLİR

Bağımsız ve resmi kuruluş olan Türk Loydu, 1962 yılında TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından kurulmuştur. Genel merkezi İstanbul / Tuzla’dadır. Türk Loydu’nun kuruluş amaçlarından olan çeşitli sektörlere yönelik eğitim gereksinmelerinin karşılanması için uzman ve deneyimli eğitim kadrosu ile başta deniz endüstrisi ve diğer endüstriyel alanlarda eğitim programları düzenlenmektedir. Türk Loydu aynı zamanda denizcilik sektöründe ve endüstriyel alanlarda gözetim yapan bağımsız bir kuruluştur. 

 

Türk Loydu’nun günümüzdeki başkanı Cem MELİKOĞLU’dur.

 

Şu anda bütün Türkiye’nin gündeminde olan konuya gelirsek; 14 Ekim günü akşam saatlerinde bütün yurda Bartın - Amasra’dan ateş düştü. 41 Madenci hayatını kaybetti.

 

Türk Loydu Başkanı Sayın Melikoğlu’nun bu konuyu görüşmek için çok ‘’İVEDİ’’ olarak Sayın Cumhurbaşkanı’ndan randevu alması gerekir. Gerekli prosedürler tamamlandığı takdirde ‘’MADEN OCAKLARININ TÜRK LOYDU’NUN DENETİMİNE GİRMESİ ve gerekli eksikliklerin tamamlanması gerekir.

Türk Loydu tarafından maden ocaklarının kontrolüne mütakip klaslandırılarak ve sertifikalandırılarak çalışmaları gerektiği kanaatindeyim.

 

Türkiye’deki tüm maden ocakları ‘’TÜRK LOYDU’’nun kontrolüne ve denetimine geçtiği takdirde yurdumuzda MADENCİ ÖLÜMLERİ SON BULACAKTIR.

 

Bildiğiniz gibi TCG L400 ANADOLU çok maksatlı gemimiz ‘’TÜRK LOYDU’’ tarafından klaslanmıştır.

 

Artık eski günler geride almıştır. Türkiye’de uzun yıllar faaliyet gösteren Fransız faresinin önü ‘’TÜRK LOYDU TARAFINDAN KESİLMİŞ’’ olup Fransız faresi işsiz kalınca KKTC’de üretilen Hellim peynirine sertfika vermek için uğraşmaktadır. Bu konu ile ilgili yazıyı aşağıdaki link'ten okuyabilirsiniz.

https://yelkenciningazetesi.com/macron-kizabilir

Yazıma son verirken Bartın - Amasra maden ocağında şehit olan madencilerimiz ve bugüne kadar maden kazalarında hayatını kaybeden tüm madencilerimize yaradandan rahmet, ailelerine de sabır diliyorum. Yaralı madencilerimizin de bir an evvel sağlıklarına kavuşmasını diliyorum.

Fotoğraf: Milliyet Gazetesi

Fotoğraf: Milliyet Gazetesi

Fotoğraf: Milliyet Gazetesi

Fotoğraf: Milliyet Gazetesi

 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni 

16/10/2022

Yayına Hazırlayan: Özge Durmuş / Genel Yayın Yönetmen Yrd.

Grafik: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu      

Yorum Yap