Türkiye Yat Kaptanları Toplantısı

16.01.2024 tarihinde Pendik marinada düzenlenen ‘’Türkiye Yat Kaptanları’’ toplantısına Şileli yat kaplanlarını temsilen katılan Sinan Yanıç sektörle ilgili yaşanan  sorunları bölgesel ve maddi zorlukları masada görüştü.

Toplantıdan aktarılan konular kısaca şu şekilde:

Seyir güvenliği, sahil güvenlik ile ilgili konular, hizmet kalitesinin Türkiye genelinde ve dünyada yükseltilmesi ve  dernek olarak kamu hizmeti veren bir derneğe dönüşmek ve bunu resmileştirmek.

Ülkemizde denize sevdalı insanların yaşadığı zorluklar gün geçtikçe zorlaşıyor. Teknelerin bağlama ve çekek yeri bulma sorunu, yıllık  bakımlarının yapılması için donanımlı ustalık servisi veren yerlerin çok az olması, olan yerlerin yüksek fiyatlara mâl olması, kasko-sigorta derken üstüne eklenen vergi yasası, sahil güvenliklerin  yüksek fiyatlarda ceza kesmesi, doğal afetlerin artık ülkemizde yıkıcı etkilerinin artması denize sevdalı insanları teknelerini satmaya iten etkenler oluyor.

Denizcilerimiz yeterince zorlanıyorken kolaylaştıran, sahip çıkan, sevdiren yasaların ve eylemlerin bir an önce hayata geçmesi gerekir. Üç tarafı denizler ile çevrili olan bir ülke olarak deniz herkesin ulaşılabileceği bir yer olmalı.

Yazı: Sertan Sayın

Fotoğraflar: Kaptan Sinan Yanıç

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap