Yelkende Arkas Vizyonu

Arkas, Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için çalışmalarına devam ediyor. Yelken takımı Arkas M.A.T. Sailing Team ise geçen yıl aldığı yeni teknesi Blue Moon ile hem yurt içinde hem de uluslararası yarışlarda önemli başarılara imza atarken bu yıl yedinci kez düzenlenecek Arkas Aegean Link Regatta için hazır.

Arkas’ın sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Arkas Spor Kulübü; Türk sporunun gelişimine katkıda bulunma, sağlıklı sportif nesillerin yetişmesini sağlama, örnek sporcular yetiştirme misyonuyla hareket ederek Türkiye ve İzmir’deki genç yetenekleri keşfederek alt yapılara kazandırmayı, Türk Milli Takımları’na üst seviyede oyuncular yetiştirmeyi ve kaybolmaya başlayan spor sevgisini tekrar canlandırmayı hedefliyor. 

Arkas bu vizyonla, ana branşı olan voleybolun yanı sıra Türkiye’de yelken sporunu en çok destekleyen kurumların başında geliyor. Ülkemizde denizcilik ve su sporlarının gerekliliğine olan inançla bunu bir sosyal sorumluluk misyonu olarak gören Arkas Spor Kulübü,  Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nden devraldığı Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde ülkemize yeni yelken sporcuları yetiştiriyor.  Çocuklara yaz-kış eğitim verilen kampta optimist, laser ve katamaranın ardından yeni aldığı 4 adet  J70 model tekneyle eğitim veriliyor. Böylece her yaştan yelken sever yarışma heyecanını tadarken daha kolay antrenman yapıyor ve takım kurabiliyorlar.  

Yüzde Yüz Türk Takım, Türk Tersane Ve Türk Sanatçılar

Arkas’ın İzmirli tekne üreticisi M.A.T. ile 2018’de yaptığı iş birliğinin yeni üretimi MAT 1220 model Blue Moon, geçtiğimiz yıl ilk kez Çeşme’de düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta’da mavi sularla buluştu. İlk kez 8 Ağustos’ta suya inen Blue Moon, MAT 1220 model yeni bir kalıp, daha büyük, daha hafif ve modern bir tekne. İlk yarışı olması ve hava şartlarına rağmen kendi grubu IRC 0’da birinci, overall kategorisinde de ikinci oldu.

Üretilen yeni tekne hakkında bilgi veren ve süreci anlatan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Logosunun dünya şeklinde ve rengimizin mavi olması nedeniyle dolunaya çok uyuyordu. O nedenle Blue Moon yani Mavi Ay üzerinden bir tema hayal ettim. Bu temayı da iki değerli sanatçımız mükemmel bir şekilde hayata geçirdi. Türkiye’deki sayılı isimlerden illustrasyon sanatçısı Sedat Girgin ve daha önceki tekne tasarımını da uygulayan Airbrush sanatçısı Evrim Duyar ile çalıştık. Ana yelken üzerinde bulunan Harpi mitolojide kötü rüzgarların vücut bulmuş şekli. Vikingler de savaşta düşmanı korkutmak için bu tip görsellerden yararlanırlardı. Yurtdışında tekne ve yelken tasarımına çok önem veriliyor. Prada ve diğer büyük markaların arasında görünebilmek için de sıra dışı olmak lazım. Sedat Girgin eskiz çalışmaları ile kafamdaki tasarımı iyice şekillendirdi. Gerek ana yelken, Cenova yelkeni ve teknenin bordası için yapmış olduğu çalışmalar gerçekten siyah beyazken bile çok etkileyiciydi. İllüstratif çalışmayı airbrush sanatçısı Evrim Duyar yelken ve teknenin bordasına, çok kısa zamanda mükemmel bir şekilde uyarladı. Sonuçta, tasarımından yapımına kadar; yüzde yüz Türk takım, Türk tersane ve Türk sanatçılarla ortaya çıkmış bir tekne Blue Moon” dedi.

Arkas Aegean Link Regatta İçin Geri Sayım Başladı

Arkas Aegean Link Regatta yedinci yılında da yatların rüzgarla dansına tanıklık etmeye hazırlanıyor. Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK (Ege Açık Deniz Yat Kulübü) ve Çeşme Marina, Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi ve Çeşme’de bu sporun daha aktif hale gelmesi için güçlerini birleştirerek 2017’den bu yana düzenlediği yarış, bu yıl 22-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.   

Rüzgâr açısından dünyada yelken ve yat yarışı yapılabilecek en iyi parkurlardan biri olan Çeşme’de geçen yıl 38 tekne ve 300’e yakın yelkencinin katıldığı yarışa bu yıl daha çok teknenin kayıt yaptırması bekleniyor.

Arkas Sailing Team Uluslararası Arenada

Ulusal ve uluslararası alanda kazandığı başarılarla adından söz ettiren Arkas Sailing Team profesyonel yelkencilerden oluşuyor. 2013 yılında kurulan Arkas Sailing Team, 2018 yılında Arkas M.A.T. Sailing Team ismini aldı. Tamamı Türk ve hepsi bordrolu yelkencilerden oluşan Arkas M.A.T. Sailing Team, yelkenciliğin geliştirilmesini ve genç kuşaklara aktarılmasını misyon olarak benimsiyor. Takım, Avrupa’da elde ettiği başarılarla da yakından tanınıyor.

Arkas M.A.T Sailing Team ekibi uzun yıllardır yelkenle uğraşan Tolga Yağlı, Serhat Altay ve Serkan Yapan liderliğinde, Altuğ Şenermen, Metin Şerifhan, Batu Zingal, Targan Hazarhun, Deniz Altay, Turgut Gürbüz, Mert Çizmecioğlu ve Berkcan Çankaya’dan oluşuyor. Rolex Malta Middle Sea Race, Marmaris International Race Week, BAYK Kış Trofesi, Deniz Kuvvetleri Kupası ve EAYK-Çeşme Marina Kış Trofesi gibi uluslararası ve ulusal yarışlarda yer alan Arkas M.A.T. Sealing Team, önemli başarılarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Takım, 2010 ve 2012 yıllarında hem BAYK Kış Trofesi 1.’liği hem Arkas BAYK Cup 1.’liği alırken 2013 yılında bunlara Çakabey Cup 1.’liği ve Arkas Milta Marina Cup 1.’liği de ekledi. Ardından Deniz Kuvvetleri Kupası 1.’liği, Marmaris International Race Week 2.’liği ile Arkas Milta Marina Cup 1.’liği geldi. 2015 yılında düzenlenen Rolex Malta Middle Sea Race IRC3’te yine birinciliği elde eden takım 2017’de Arkas İzmir Körfez Yarışı birincilik kupasını eve getirdi. Takımın 2018’den bu yana kazandığı dereceler ise şöyle;

2018 - BAYK Kış Trofesi 1.liği, Deniz Kuvvetleri Kupası 1.liği, Arkas İzmir Körfez Yarışı 1.liği, Arkas Aegean Link Regatta 2.liği

2019 - EAYK-Çeşme Marina Kış Trofesi IRC A1 1.liği, Arkas Aegean Link Regatta IRC A0 1.liği / Overall 1.liği, İzmir Arkas Körfez Yarışı IRC A0 1.liği / Overall 3.lüğü

2020 - Arkas Aegean Link Regatta IRC 0 - 1.liği / Overall 2.liği,

2021 - EAYK-Çeşme Marina Kış Trofesi IRC 1 - 1.liği, İzmir Arkas Körfez Yarışı IRC 0 - 1.liği / Overall 1.liği, Arkas Aegean Link Regatta Overall 1.liği.

2022 - EAYK-Çeşme Marina Kış Trofesi IRC 0 - 1.liği / Arkas Aegean Link Regatta Overall 2.liği.

İstanbul Bosphorus Cup Yarışı 2.liği /  Marmaris International Race Week Yarışı 3.lüğü /

Göcek Atatürk Kupası Yarışı 4.lüğü

2023 - EAYK-Cesme Marina Kış Trofesi IRC 0 and Overall – 1.liği

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap