Yeryüzü Doktorları'nın Deprem Bölgesindeki Çalışmaları

 
Çalışmalarımıza Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerinde devam ediyoruz. Depremden etkilenen bölgede birinci basamak sağlık, cerrahi operasyon ve psikososyal destek alanlarında gönüllü sağlık hizmetleri veriyor; eş zamanlı olarak bölgeye ilaç, medikal malzeme ve temel ihtiyaçlar ile ilgili sevkiyatımızı sürdürüyoruz.
 
Hüseyin Muaz'nın babası Ali Bezgin, gönüllü hemşirelerden Serap Odabaşı'na şöyle bir mesaj atıyor: ''Bu yaptığınız güzel şeyleri tüm öğrencilerime, hayatımdaki herkese anlatıp ömrümün sonuna kadar da unutmayacağım. Bu fotoğrafları evladım Hüseyin Muaz'a büyüdüğü zaman göstereceğim ve Allah'ın izniyle anlatacağım.'' demiştir.
 
 
Çalışmalarımızın detayları şu şekildedir:
 
📍 Kahramanmaraş
 
Kurduğumuz çadır hastanede 8 kişiyle başladığımız birinci basamak sağlık hizmetlerine bugün itibariyle psikososyal destek hizmetlerini de eklemiş olarak 25 kişiyle devam ediyoruz. Ekibimizde dahiliye uzmanı, genel cerrah, pediatri uzmanı, hemşire, psikolog, eczacı gönüllülerimiz, merkez personelimiz ve Genç Yeryüzü Doktorları gönüllülerimiz bulunuyor. Bölgede şimdiye dek 778 kişiye sağlık hizmeti verdik.
 
📍 Hatay
 
4 ayrı lokasyonda, toplamda 15 kişilik bir ekip ile birinci basamak sağlık hizmetleri veriyor, cerrahi operasyonlar gerçekleştiriyor ve dağıtım çalışmaları yapıyoruz.
 
Bugün Reyhanlı'da hizmet verdiğimiz hastanede 7 ortopedi, 2 apandisit ameliyatı ve 1'i sezaryen olmak üzere 3 doğum gerçekleştirdik. 9 depremzedeye psikososyal destek sağlayarak bir kişiye de acil müdahalede bulunduk. Antakya'da ise 500 kişiye malzeme dağıtımı sağladık ve 108 muayene gerçekleştirdik. Ayrıca Hatay'ın kırsal kesimlerinde yaklaşık 100 kişiye temel ihtiyaç malzemesi ulaştırdık.
 
📍 Gaziantep
 
Bugün 125 kişiye çocuk bezi, mama, ıslak mendil gibi temel ihtiyaç malzemesi desteği sağladık.
 
📍 Adıyaman
 
İlaç, medikal malzeme, battaniye ve bebek maması gibi temel ihtiyaç dağıtımlarımıza iki ayrı ekiple devam ediyoruz.
 
📍 Malatya
 
Dün sabah yola çıkan ekibimiz bugün Malatya'ya ulaştı. Gönderilen temel ihtiyaç malzemelerinin bir kısmını Malatya'da depremzedelere ulaştırdık, ihtiyaç fazlası malzemeyi Kahramanmaraş'taki çadır kente sevk ettik.
 
 
 
 
Güncel durumu sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
 
Yazı: Dr. H. Oktay Özkan / Yeryüzü Doktorları Grubu Başkan Yardımcısı
Kamera ve Fotoğraflar: Yeryüzü Doktorları Grubu 
Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap