35'inci Bodrum Cup İzlenimlerim (2)

''35'inci Bodrum Cup'' üçüncü, dördüncü ve beşinci etapları...

''35'inci Bodrum Cup İzlenimlerim'' yazısının ilk bölümünü aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

https://yelkenciningazetesi.com/the-bodrum-cup-

19.10.2023 - 3’ÜNCÜ ETAP, ÇÖKERTME-KİSSEBÜKÜ  

Bu etap öncesi ekibimize Hakan Özdamar da katıldı. Hakan Özdamar, Halit Kaptan’ın çok küçük yaşlarda yelken sporuna başlamış ve bu konuda oldukça deneyim kazanmış olan oğlu idi. Hakan’ın ekibe katılmasıyla, Halit Kaptan’ın yarışın ilerleyen etaplarına yönelik olarak tekneye taze kan aşılamayı düşünmüş olduğunu söylersek yanlış değerlendirmiş olmayız. Bu arada komite tarafından yapılan bir çalışma ile tekne reytinglerinin yeniden düzenlendiğini öğrendik. Yani aynı sınıf olmasına rağmen büyüklük, tasarım, donanım gibi fiziki özelliklerin teknelere kazandırdığı avantajların, bunlara sahip olmayan diğerleri karşısında dengelenmesi amacıyla belirlenen bir kat sayı da diyebiliriz buna. Örneğin bizimle aynı kategoride yarışan küçük, trimaran tipi tekne girdiği her etabı sahip olduğu büyük avantaj nedeniyle hep önde bitirdi. O zamana kadar reytingi bizden az olan bu teknenin kat sayısı son düzenlemeyle yükseltildi. Ancak ne yapılırsa yapılsın, tekneler arasındaki bu yapısal fark bir türlü eşitlenemiyor. Geriye “elindekiyle elinden gelenin en iyisini yapmak” seçeneği kalıyor. Start verilmesiyle güzel bir ivme yakalayan teknemiz Orak Adası geçidinde değişen hava koşulları nedeniyle hız kaybetti. Ancak Hakan’ın bu açmazdan kurtulmaya yönelik kararları ve ekibin üstün gayretleriyle ada çevresini dolaşarak Kissebükü istikametine yöneldik. Bizden önce start almış farklı kategorideki tekneleri yakalayarak parkuru tamamladık. Sürpriz hamle ise bir guletle yarışan Rus kaptandan geldi. Kissebükü Koyu’na girer girmez ana direğine dev bir Türk Bayrağı çeken Rus kaptan herkesin takdirini kazandı. Veli Ilıkan’ın nefis akşam yemeği ve Halit Kaptan’ın personele birer aperatif ikramıyla tüm günün yorgunluğu unutuldu.

Ekibe çökertmeden katılan Hakan ve İkinci Kaptan Tolga, yarış öncesi hatalı sarılan yelkeni düzeltiyorlar.

Soldan sırasıyla Hakan, Halit Kaptan ve İkinci Kaptan Tolga. 

Zaman zaman yükselen hava ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Teknemizden

20.10.2023 - 4’ÜNCÜ ETAP, KİSSEBÜKÜ-BODRUM 

Önceki günün sonucu ne olursa olsun, her tekne için bir gün sonrası etabı yeni bir gün, yeni bir umut, yeni bir mücadeleydi. Bugün de öyle başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla çalışan motorlar Kissebükü Koyu’nda yankılandığında, güvertelerde çalışan ekipler etabın son hazırlıkları için koşuşturmaktaydılar. Bodrum Cup’ın bir başka ayrıcalıklı özelliği ise gulet sınıfında yarışmaya katılan teknelerin kamaralarına müşteri kabul ederek, onlara da bu atmosferi yaşatmalarıydı. Bu imkan o teknelere bir anlamda sezonun son ekonomik getirisini de sağlamaktaydı. Saat 12.30’da verilen ilk start ile büyük tekneler o sırada etkili olan rüzgarla yola çıkarken, sıra bizim gruba geldiğinde hava yumuşamıştı. Buna rağmen, yelkenlerimizi değişik istikametlerden gelen rüzgarla doldurup Bodrum’a doğru yol alırken saat 15.00 gibi deniz adeta çarşaf gibi oldu. Bölgedeki tüm tekneler olduğu yerde çakıldı kaldı. Göstergelerde rüzgar hızı 0.3 knot gösterdiğinde telsizden gelen komite teknesi anonsu yarışın abandone olduğunu, tüm teknelerin Bodrum limanına dönmeleri gerektiğini bildiriyordu. Motorumuzu tekrar çalıştırıp Bodrum limanına kıçtan kara bağlandık. Her etap sonunda teknemizin bağlandığı yerin yakınlarında, Halit Kaptan’ın tanıdığı denizci birilerine rastlıyorduk. Bu sırada komşuluklar devreye giriyor, tekneler arası ziyaretlerle günün yorgunluğu ve stresi atılmaya çalışılıyordu.

Yarış başlangıcından bir görünüm

Başlangıçta yelkenlerini dolduran tekneler….

0,3 Knot’a gerileyen hava karşısında hareketsiz kaldı. Etap sonunda, organizasyon ekibinden gelen grup Halit Kaptan ile söyleşi yaptı.

21.10.2023 - 5’İNCİ ETAP, BODRUM-BODRUM 

Daha yarışlar başlamadan önce, yarış merkezinde verilen brifingde, etaplar boyunca hava koşullarının yelken yarışları için uygun olduğu, bu konuda çok fazla sıkıntı yaşanmayacağı belirtilmesine rağmen, her etap sırasında tekneleri bayıltan, seri hareket ederken birden hızını düşüren hatta durduran hava koşullarıyla karşılaşılabiliyordu. Son etabın ilk startı öğle saatlerinde verildi. Bodrum / Kara Ada yakınlarında başlayan parkur, Yahşi açıklarındaki Çelebi Adası etrafından Köçek Adası'na uzanacak, dönülerek tekrar Kara Ada - İnce Burun Adası arasında son bulacaktı. Öğle saatlerinde başlayan yarışın bitim noktası, ilerleyen saatlerde yavaşlayan rüzgarın da etkisiyle kısaltılmış, Köçek Adası hattına çekilmişti. Seri bir rüzgar yakalayan teknemiz, Çelebi Adası çıkışına kadar önde giderken rüzgarın azizliğine uğramış, hava açıkta seyreden teknelere seri hareket imkanı sağlarken, sahile yakın yerlerdekilerin hızını düşürmüştü. Buna rağmen genç Kaptan Hakan’ın manevralarıyla yeni bir rüzgar yakalayan The Wind Of Daphne parkuru 3’üncü sırada tamamlamıştı. 

Teknemizi aynı akşam “Ödül Töreni” için bulunacağımız Ağanlar Tersanesi önüne bağladık. Törene daha zaman vardı. Kaptan Halit Özdamar bu yarış boyunca bilgisini, emeğini, gücünü tekneyle paylaşan ekip için ince bir jest düşünmüş, tüm personeli ön güvertede toplamıştı. Başka bir deyişle, yarışmanın ödül töreninden önce kendi teknesinin ödül törenini yapmak istemişti. Ortaya getirilen bir şişe şampanya, yaklaşık bir hafta süreyle yorgunluk, uykusuzluk gözetilmeden verilen mücadele için patlatılarak açıldı. Bardakların birbirine tokuşturulması ve Halit Kaptan’ın herkese teşekkür etmesiyle tüm yorgunluklar unutuldu. Genel klasmanda alınan 3’üncülük derecesine organizasyon ödül vermemişti ama The Wind Of Daphne kendi gerçek ödülünü kaptanından almış, o gece bunun keyfini doyasıya yaşamıştı.

Yarış başlangıç anı

Halit Kaptan ve arkadaşı Veli Ilıkan muhtemel hareket tarzı üzerinde değerlendirme yapıyorlar.

Etaptan bir görünüm

Ve Halit Kaptan’ın ekibi kutlaması.

O akşam, birlikte yelken halatı gerdiğimiz, şanssızlıklarımıza birlikte hayıflandığımız bazı arkadaşlar görevlerini tamamlayarak tekneden ayrıldılar. Ertesi gün, The Wind Of Daphne’ye veda ederken Halit Kaptan’a beni tekneye kabul ettiği için teşekkür ettim. Tekne limandan ayrılırken arkasından son bir kez bakıp “Belki bir gün tekrar…” diye aklımdan geçirmeden de edemedim.   

Yazı- Fotoğraflar-Kamera: Levent DİNÇER     

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur. 

Yorum Yap