Açıldı... Yoğun İlgi Görüyor

Gazetemizin yazarlarından ve Marmara Bölge Müdürümüz Süreyya Özkan’ın yaklaşık 20-25 yıldır gerek ülkemizin çeşitli bölgelerinden gerekse dünyanın birçok ülkesinden biriktirerek oluşturduğu gaz lambası koleksiyonu Beypazarı’nda müzesine kavuştu.

Süreyya Özkan 1480 adetten oluşan gaz lambasını yaklaşık 9 ay önce bir protokolle Ankara’nın Beypazarı ilçesinde açılacak ‘’Türkiye’nin İlk Gaz Lambası müzesi’’ne bağışlamaya karar vermişti.

Beypazarı Belediye Başkanı Sayın Tuncer Kaplan’ın ve Kültür Müdürü Zafer Poyraz Bey’in de özveri ve çabaları ile kısa sürede müzenin yerinin tahsisi, tadilatı ile ilgili yasal prosedürler tamamlanarak Beypazarı’nda Türkiye’nin ilk gaz lambası müzesi açıldı.

Türkiye Cumhuriyetinin yapılan ilk Halk Evi binası olma özelliğini taşıyan tarihi halk evi binasının müze yapılması için 3 0cak 2023 tarihinde belediye meclisinden karar çıkarıldı, kaymakamlık ve valilik onayının da alınmasının ardından süratle halk evinin bakım onarım ve tadilatı yapılıp, dekorasyonu tamamlandı.

Beypazarı’nda her yıl düzenlenen Beypazarı festivalinin gerçekleştiği haftada 17 Eylül 2023 Pazar günü protokol açılışı ile “Süreyya Özkan Gaz Lambası Müzesi” ziyaretçileri ile buluştu.

Açıldığı günden beri büyük ilgi gören müze, ziyaretçi rekorları kırıyor.

Beypazarı Belediyesi Kültür Müdürü Zafer Poyraz Bey’in açıklamalarına göre müze açıldığı günden beri gerek bireysel ziyaretçilerin gerek turların ziyaretçi akını ile dolup taşıyor. Zafer Poraz Bey ‘’Beypazarı’nda 7 tane müzemiz var. Müzelerimizin her biri kendine has özellikleri olan müzeler; yaşayan müze, hamam müzesi, kent tarihi müzesi vb. Ancak gaz lambası müzemiz Türkiye’de ilk olması ve gaz lambası gibi farklı bir içeriğe sahip olması sebebi ile beklentimizin üzerinde ilgi görüyor ve açıldığı günden beri ziyaretçi rekorları kırıyor.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Süreyya Özkan uzun yıllardır yurt içinden ve yurt dışından biriktirdiği koleksiyonunu, kendi memleketi olması hasebiyle birçok ilden talep olmasına rağmen Ankara / Beypazarı Belediyesi’nin de ilk gaz lambası müzesini Beypazarı’na kazandırmak için istekli olmasından dolayı hiç düşünmeden bağışlamayı kabul ettiğini ve bir derya olan Beypazarı tarihine ve kültürüne bir damla katkı sağlamaktan mutlu olduğunu söyledi.

Bir ay gibi kısa sürede ziyaretçi akınına uğrayan müze gerek sosyal medyada gerek basında gerek ulusal kanalların gezi ve kültür programlarından da büyük ilgi görüyor.

Ülkemize Türkiye’nin ilk, belkide dünyanın ilk gaz lambası müzesini kazandıranlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap