Bandırma Körfezi'nin Önündeki Adalar Gözüktü

Gazetedeki arkadaşlar bugünkü programı önüme getirdikleri zaman Pina Denizcilik ve Turizm Ltd. Şti'ne ait 16.35 metre boyundaki Güney Yıldızı - 2 isimli yelkenlinin kaptanı Haşim Buyuran'ın çektiği filmi incelerken Bandırma Körfezi açıklarındaki Adaları görünce ister istemez TRAK yolcu vapurunun hüzünlü hikayesi aklıma geldi. Bu hüzünlü hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim.

TRAK yolcu vapuru, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 1938 senesinde Almanya'da inşa edildi. Adı da bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildi. Boyu 75 metre, eni 11 metre, 19 mil sürate sahip, 1414 grostonluk zamanın lüks yolcu vapurlarından bir tanesiydi. 2. Dünya Savaşı sırasında Bandırma iskelesinden aldığı askerlerimizi Tekirdağ'a indirmiş ve mürettebatı ile boş olarak tekrar dönüşe geçmiştir. Mevsim kış, aylardan yine aynı Ocak ayıydı. 18 Ocak 1944 günü Bandırma Körfezi açıklarındaki Adalar'a yaklaşmış ve 18 Ocak'ı 19 Ocak'a bağlayan gece saat 11:55'te Fener Adası Aya Andrea kayalıklarına TRAK yolcu vapuru çarpıyor. Kaptan ''Gemiyi Terk Edin'' emri veriyor. Bunun üzerine gemiciler kayalıklara tırmanıyor. Olay yerine yardım olarak Alemdar kurtarma gemisi, Trak'ın eşi Sus yolcu vapuru, Bandırma ve Çanakkale yolcu vapurları geliyor. Maalesef havanın karanlık ve kar yağışlı olması nedeniyle 23 denizci kayalıklarda soğuktan donarak ölüyor. 

Bu olayın üzerinden 80 yıl geçti. Kaptan Haşim Buyuran'ın çektiği filmde dikkat ederseniz güneş batıyor. Filmi izlerken bu hüzünlü olay aklıma geldi. Aynı bölgede benimde başıma bir olay geldi. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

1973 yılının Ocak ayında Etrüsk yolcu vapuruyla Tophane rıhtımından gece saat 12:00'de Bandırma'ya hareket ettik. Etrüsk saat sabah 07:00'de Bandırma'da olacaktı. Trenle İzmir'e gidecektik. Gece Marmara Denizi'nde fırtına çıktı. Sabah 09:00 olduğu halde Etrüsk Bandırma'ya ulaşamadı. Elimizdeki transistörlü radyoda haberlerde Etrüsk vapurunun Marmara'da kaybolduğunu dinledik. Güverteye çıktığımız zaman ayakta zor duruluyordu ve kar fırtınası vardı. Bir ara hava açıldı. Çok yakınımızda Fener Adası'nı gördük. Etrüsk tek pervaneli bir vapur olması sebebiyle zor manevra yaptı. Herhalde telsizle yardım istemiş olacakki Bandırma limanından bir römorkör geldi. Etrüsk yolcu vapuru römorkörü yakın mesafeden izledi. Bu arada kar fırtınası yeniden başladı ve Bandırma Körfezi'ne girdik. Sabah saat 07:00'de yanaşması gereken yolcu vapuru iskeleye saat 13:00'de yanaşmıştı. 

Trak yolcu vapuru dipte bir yerlerde yatıyor... Bu yazım vesilesi ile hayatını kaybeden 23 denizcimizi saygı ve rahmetle anıyorum. 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni

Kamera: Kaptan Haşim Buyuran

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi kuruluşudur.

Yapılmış Yorumlar (1)

Doğan Gürbüz
01 Şubat 2024, 15:44

Hulusi Bey'in anlattığı Etrüsk gemisinde o gece ben de vardım. Kar tipisinden hiç bir yer görülmediği ve geminin radarı bozuk olduğu için gemi tüm gece boyunca Marmara Denizi'nde daire çizerek vakit geçirmişti. Çok kuvvetli fırtına vardı, her an gemi yarılacak ve batacak korkusu ile bu zaman geçti.

Yorum Yap