Birçok Kişi Oltayı Kesiyor, Nadir İnsanlar da Uğraşıp Kurtarıyor

Birçok yelkenli açık denizde yol alırken pupasından da kamış olta atar. Oltanın çektiği sahte balığı zaman zaman martılar kapar. Bunu fark eden teknedekiler biraz çeker, kurtaramayınca oltayı keserler. Bu filmde sizlere özenle martıyı kurtaran nadir bir denizciden bahsedeceğiz.

(E.) Dz. Kıdemli Albay Tufan Aydın, arkadaşlarıyla Pala 8 tipindeki Alize 35 isimli yelkenlisiyle seyir yaparken zaman zaman pupadan kamış olta atıyor. Bir süre sonra oltanın ucundaki sahte balığı martı kapıyor. Onlar da oltayı kesmek yerine martıyı yavaş yavaş dikkatli bir şekilde güverteye alıyorlar. Gördüğünüz gibi martının ağzından büyük bir çabayla olta iğnesini çıkartıyorlar ve martıyı tekrar özgürlüğüne bırakıyorlar. 

Kamera: Tufan Aydın Arşivi

 

Fotoğraf: Serdar Sevdim

İki duyarlı denizciden daha bahsetmek istiyoruz. İstanbul / Pendik'te bulunan Marintürk marina çekek sahasında görev yapan Kadir Ayan ve Nurettin Sukes çekek sahasının rıhtımına gelen martıları güçlükle yakalayıp ağızlarındaki zokayı çıkartıp tekrar denize salıyorlar. Martılar sanki kendilerinin kurtarılacaklarını hissederek çekek sahasına geliyorlar.

Nurettin Sukes ve Kadir Ayan birçok martıyı bu şekilde kurtarmıştır.

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!