Cannes Yat Fuarında Herkesi Kırmızı Halı İle Karşılıyorlar!

Denize olan tutkum çok eskilere dayanıyor ama genelde bu fuarlarda gördüklerimiz değildi benim yol arkadaşlarım; ben daha çok yanmış, batmış tekneleri alıp restore etmeyi severim. Az da değil şimdiye kadar 9 tane yanmış veya batmış, bir şekilde hurdaya çıkmış tekneyi aldım restore ettim. Çoğunu sattım sonra da… Hani şu uzak doğuda Kintsugi diyorlar, kırılan eşyayı altın kullanarak yeniden birleştirme sanatı benim için de bu gözden çıkarılmış tekneleri alıp, eski görkemlerine kavuşmaları sağlamanın terapisi diyebiliriz 😊. 

Ben şu an elimdeki teknelerden memnunum ama her zaman kimler, neleri yeni yapmış, bu alanda gelişmeler neler merak ediyorum haliyle yolum Cannes’daki fuara çıktı. Türklerin Cannes çıkarması da calibi dikkatti. 

Herkes kırmızı halı ile karşılanıyor, ortam havalı yani!

Fuarda ilk girişte bizi Sirena Yatch karşıladı. Bu da hepimiz için iftihar vesilesi, sahibi İpek Kıraç. Kıraç Holding bünyesinde yer alan firma 2006 yılında kurulmuş. Türkiye’nin ilk seri yat üreticisi de onlar. 250’nin üzerinde motoryat ve 90’ın üzerinde yelkenli ürettiler. 

Bir diğer ilgi çekici firma ise Iguana Yachts oldu. Elektrikliden tutun da, hem denizde hem karada gidenine kadar birçok farklı seçenekleri var.  

Bu arada İngiliz otomotiv firması Lotus’un yeni arabası Emira’yı da alanda gördüm. Çok güzel bir spor araba yapmışlar.  

Ben orada Yatch Brokers Association (Yat Brokerleri Derneği) Türkiye ekibiyle de buluştum. Türkler bize Halley ve çay ikram ettiler, teşekkürler. 2022’de kurulan YBA oldukça aktif, çalışıyor.  

Birçok teknenin yanında Gweilo ve Mana’yı deneyimledim. Gweilo, 47 metrelik, 8 kişilik konaklama imkanı olan, 11 Knot hıza sahip bir uskuna. Yıllar önce bir benzeri olan Windrose ile Karayipler Antigua’dan St. Lucia’ya kadar yelkenle geçmiştik, 18 knot hıza ulaştığımız anlar olmuştu.  

Tekneler güzel, biz Türklerin de başarılarıyla yer aldığını görmek güzeldi.  

Gittiğimde Hotel Martinez’de kaldım, muazzam bir manzarası vardı. Hava şansıma güzeldi ve çok keyifli bir konaklama oldu. Otelde ilgimi çeken girişte lobide yer verdikleri reklamların çeşitliliğiydi dünyaca ünlü lüks markaların yanı sıra Daz, Kosla gibi deterjan markalarının da ürünleri yer alıyordu. Üstelik indirimle ilanı ile. Yani tatile giden biri neden burada bununla ilgilensin pek aklım ermedi.

Hobilerim nedeniyle dünyanın dört bir yanını goyalıyorum, fuarlara ilgim büyük, Cannes Goya’mı da güzel hatırlayacağım. 

Murat ÜLKER

Yorum Yap