Hayatın Gerçekleri ile Uyuşmayan Bir Sgk Genelgesi ve Bir Maliye Sirküleri…

Sgk genelgesi

Bildiğimiz gibi  çalışanlarımıza günlük 118 tl’yi aşmayan yemek parası gelir vergisi ve ssk priminden muaftır.

Uygulamada işveren sodexo, ticket vb. firmalarla anlaşarak çalışanlar adına yemek kartı çıkartır ve çalışanlar bu karttan ödeme yaparak anlaşmalı büfe ve lokantalarda yemeklerini yerler.

Bazen çalışan yemek işini başka türlü hallederek bu kartlardaki hakkını normal alış verişlerinde de kullanırlar.

Sgk genel müdürlüğü 2022/22 sayılı genelge ile çalışanlara verilen yemek kuponlarının ssk priminden muaf olabilmesi için yemek yemede kullanılması gerektiği, aksi tespit edilirse maaş ödemesi gibi kabul edilip ssk primi ve gecikme zammının tahsil edileceği yönünde genelge yayınlamıştır.

Piyasa şartlarını bilmeyen sgk, böyle saçma bir genelge yayınlayarak işverenleri zor durumda bırakmıştır.

Yüzlerce çalışanı olan işveren ay başında çalışanların kartlarını yemek bedellerini yükler ve iş sözleşmesine göre yemek bedeli taahhüdünü yerine getirmiş olur. Çalışan bunu yemek  için mi kullandı, marketten alışveriş mi yaptı ya da başka bir yerde ödemede mi kullandı bilemez, takip edemez, bilmesi ve takip etmesi de mümkün değildir.

İşte bu genelgede sgk kurumu  diyor ki;  çalışan yemek kartındaki parayı yemek dışında başka yerde kullanmış ise ben bunu maaş ödemesi kabul eder ssk primini cezasıyla birlikte senden tahsil ederim diyor.

Parayı harcayan çalışan ama cezasını işveren ödeyecek. İşveren işini gücünü bırakacak,  işçiler her ay 30 gün boyunca yemek mi yemiş başka alışveriş mi yapmış bunu mu kontrol edecek! Böyle saçma uygulama olur mu?

Amaç üzüm yemekse, yemek kartları ile büfe ve lokantaların dışında alışveriş yapmayı yasaklarsın olur biter. Bu kartlarla yemek dışında alışveriş yapmaya müsaade eden devlet, cezalı işlem yaparım diyende devlet.

Herhangi bir mağaza market camına ‘’Sodexso, ticket vb. yemek kartları geçerlidir.’’ diye yazmış çalışanda yemek dışında alışveriş yapmış ama bundan hiç haberi olmayan işverene ceza kesilecek…

Hali ahvalimiz maalesef bu…

 

Maliye Sirküleri

Bir okurumuzun  paylaştığı sorundan bahsetmek  istiyorum.

Bilindiği üzere yıllardır kdv kanunu 13/a maddesi gereğince deniz taşıma araçlarının imalı, inşası, tamir bakım ve onarımı ile ilgili mal ve hizmet teslimlerinde kdv muafiyeti uygulanmaktadır.

İstanbul vergi dairesi başkanlığı 25.04.2023 tarih ve 289327 sayılı sirküler ile Denizcilik Bakanlığı ile Turizm Bakanlığının 24 metrenin altındaki tekne ve yatlardaki zorunlu standartlarda değişiklik yapmasını (bulaşık mak, çamaşır mak, tuvalet masası vb. bazı şeylerin zorunluluğunu kaldırması) gerekçe göstererek, 24 metrenin altındaki tekne ve yatlar, turistik amaçlı tekne değil, sportif amaçlı teknelerdir diyerek kdv istisasından yararlanamayacakları açıklamıştır.

1.    Yıllardır uygulanan ve kanun ve tebliğle yürürlüğe konulan bir hak sadece yayınlayan daire başkanlığına bağlı vergi dairelerini bağlayan sirkülerle kaldırılmıştır. Oysaki kanunla ve tebliğle verilen hak yine kanun ve tebliğ ile geri alınabilir.

2.    Yayınlanan sirküler maliye bakanlığınca yayınlanmadığı için, örneğin İzmir vergi dairesi başkanlığına bağlı bir vergi dairesi isterse istisna belgesini vermeye devam edebilir.

3.    Daha da garibi sirkülerde, daha önce alınan ve süresi dolmamış muafiyet belgelerinin ne olacağı hakkında açıklama yoktur.

4.    Sirkülerden bir gün önce müracaat edip belgeyi alanlar istisna kapsamında iken ertesi günü müracaat edenler bu haktan faydalanamamışlardır.

5.    Mevcut mevzuata göre, aylar önce siparişini veren yada bakım ve onarıma gönderilen tekne ve yatların tesliminde sıkıntılar yaşanacaktır. Yatırımcılar hesabını kitabına buna göre yapmış iken bir anda %20 ilave bir yükle karşı karşıya kalacaktır.

Bu tür değişiklikler Maliye Bakanlığı merkez birimince yapılmalı ve daha önce alınmış muafiyet belgeleri, aylar önce siparişi verilmiş ve teslimatı yapılmamış tekne ve yatlar ile ilgili nasıl bir yöntem uygulanacak net şekilde açıklanmalı. Yoksa bir gecede ben bu uygulamadan vazgeçtim şeklinde, üstelik ülkenin belli bir bölgesindeki mükellefleri kapsayan sirküler, telafisi mümkün olmayan sıkıntılar ve sorunlar ortaya çıkarır..

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…                                          

Yorum Yap