Küçükyalı Limanında Bir Ocean Racer

Bu sene Mayıs ayı başlarıydı, sevgili liman komşum Giray bana birkaç fotoğraf atıp, “Limanda böyle bir şeye rastladım” diye mesaj gönderdi. Fotoğraflara baktım ve limanımızda bir ocean racer olduğunu gördüğümde çok şaşırdım.

O gün ya da ertesi gün limana gidip bir de kendi gözlerimle görmek istedim. Gerçekten de bizim limanımızda 21.5 mt boyuyla, 31.5 mt direğiyle koca bir ocean racer duruyordu. Hatta evden bile baktığımda o koca direği görebiliyordum. Bizim teknelerin bulunduğu yere yaklaşık 300 metre uzaklıktaydı ama direği her yerden görülebiliyordu. Tekneye gidip geldikçe o tarafa bakıyor ve ‘’Hah, iyi hala orada’’ diyordum. Sonra bir ara yok oldu gitti. Nereye gitmiş olabilirdi ki? Neyse birkaç hafta sonra geri geldi. Bu sefer bizden biraz daha uzağa yerleşti. Önümü kapayan evler yüzünden artık direğini evden göremiyordum ama teknemin oradan yine görebiliyordum. 

Dün  çıkıp biraz yürüyeyim deyip ocean racerın olduğu tarafa gittim. Artık tekne üzerinde insanlar vardı ve bir takım işler yapıyorlardı. Hemen yaklaşıp kendimi tanıttım ve kendileriyle bir röportaj yapmak istediğimi söyledim. Volkan Bey ve Katerina Hanım ile işte böyle tanışmış olduk. Ertesi gün gelmem halinde tüm ekiple orada olacaklarını söylediler. Eve gidip sabırsızlıkla ertesi günün gelmesini bekledim.

Ertesi gün tekneye vardığımda daha kalabalık bir ekibin çalışmaya başladığını gördüm. Katerina Hanım ilk gurcataya kadar direğe çıkmış, ana yelkenin en üstteki iki rayını yerine takmaya çalışıyordu. Tabi şimdi burada yazarken ve okurken kolay işmiş gibi anlaşılabilir ama 175 metrekarelik yelkenin üst birkaç metresi bile kolay kolay oynatılamıyor.

Katerina Hanım iş başında

Direkte ameliye

Ekibin yoğun çabaları sonucu raylar yerli yerine oturduktan sonra sıra ana yelkeni basmaya geldi.

Bu arada tekne uzunca bir süre bir marinada kalmış. Malum, bağlama ücretleri astronomik rakamlara çıkınca tekneyi Küçükyalı limanına getirip bağlamışlar. Sözün özü yelken uzun zamandan sonra yelken tekrar basılıyor. Altı kişi geçti vinçlerin başına ve yelkeni basmaya başladılar.

Hep o videolarda gördüğümüz, ekiplerin zamana karşı yarışırcasına kullandıkları vinç kolları

6 kişi vinç başında

Ekip ilk başta yarışlardaki gibi hızlıca asılıp yelkeni bir 5 metre kadar daha açtıktan sonra doğal olarak yoruldu. Kolay değil tabi 180 kg ağırlıktaki yelkeni 31.5 metre direğe basıyorsunuz.

Lise 1 fizik dersini iyi dinleyenler bunun 90 kiloluk iki insanı yaklaşık 10 metre yüksekliğe çıkarmaya eş değer olacağını bilirler. Bir de sürtünmelerden doğan kayıpları da hesaba katarsanız harcanan enerjinin ne kadar büyük olduğunu anlarsınız. Güç de sınırlı olunca işlem vites küçülterek devam etti ve bir yelken basma işlemi yaklaşık 20 dakika sürdü. 

Volkan Kaan Yemlihaoğlu

Ve mutlu son

Black Betty ile ilgili gazetemizde daha önce haber yayınlandı, dilerseniz onu da https://yelkenciningazetesi.com/efsane-tekne-volvo-open-70-black-betty-ve-volkan-yemlihaoglu bağlantısını takip ederek okuyabilirsiniz. Ekibimiz kalan kontrollerini yapmaya devam ederken ben de tekneyi görüntülemeye ve biraz soluklanmak için oturanlarla sohbet etmeye devam ettim.

İskele kokpit

Havuzluk

Daggerboardlar

Ekibimizin ilk planı 22 Ekim’de limanımızdan ayrılıp Hopa’ya gitmek ve 29 Ekim’de  Hopa’dan yola çıkarak 1600 millik Hopa – İskenderun rotasında ‘’World Sailing Speed Record Council (WSSRC) Around Turkey’’ rekorunu kırma denemesi yapacak. Bu denemeye Skipper Volkan Kaan Yemlihaoğlu ile birlikte katılacak ekip üyeleri: Tarkan Şentürk, Aslı Sözer, Yankı Perçin, Nilselen Kurtoğlu, Turgut Baran, Halil Akar, Katerina Gökçeoğlu, Şule Güven, Selim Sakal ve Hakan Cankurtaran.

Bundan sonraki hedef ise  6 Ocak 2024’te La Coruna’da start alarak Global Solo Challenge yarışına katılmak. Bunun için hazırlıklar son hızla sürüyor. Yarış hakkında daha detaylı bilgiyi Kaan Bey’in sitesinde https://www.soloturksailing.com/post/global-solo-challenge-volkan-yemlihao%C4%9Flu-black-betty-i%C3%A7in-yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1n-ba%C5%9Flama-tarihini-ilan-etti bağlantısını takip ederek bulabilirsiniz.

Black Betty yelkenlisini incelemekten mutlu oldum. Black Betty yelkenlisi ekibine bu röportaj için teşekkür ediyorum ve Yelkencinin Gazetesi mensubu olarak tüm ekibe gerçekleştirecekleri faaliyetler ve yarışlarda başarılar diliyorum.

Yazı - Fotoğraflar - Kamera: Fatih Şenyüz

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap