Özet Haberler

Fotoğraf: Sevim Erdoğan Durmuş

 

  • DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Başkanlığı tarafından yapılan araştırmada Fethiye açıklarında yaklaşık 40 metrelik yamaçta 3 küme halinde keşfedilen batığın Roma dönemine ait son Rodos batığı olduğu tespit edildi.

 

  • Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin sahillerinde canlı popülasyona katkı sunmak için 14 yapay resifi denize indirdi. 

 

  • İTÜ DEFAMED tarafından kurulan mentorluk ve etüt merkezi törenle açıldı. 

 

  • Ukrayna'nı ABD eski Büyükelçisi Scherbak:

           '' Türkiye, Rusya'nın geleneksel bir düşmanıdır. Tarihimizin çeşitli anlarında Kırım Hanlığı ve Türkiye ile Rusya'ya karşı mücadelede çok iyi ilişkilerimiz oldu. Türkiye, bölgede yine söz sahibi olacak ve Karadeniz'i kaybetmeyecek.''

 

           '' Karadeniz- Baltık ittifkanı inşa etmek son derece gerekli. Karadeniz'deki mevcut olaylar Türkiye, Gürcistan, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan'ın asla kabul etmeyeceği bir durumdur. Çünkü Rus güçlerinin bölgede tam hakimiyeti vardır.'' dedi. 

 

  • Yunanistan'da yana Euroferry Olympia adlı feribotta bir Türk vatandaşının kayıp olduğu açıklandı.

 

  • İngiltere'de yayınlanan Alla Boat Shipping sitesinin2021 yılı Denizci Kadınlar listesinde Şadan Kaptanoğlu, Aslı Ayşe Başak ve Nazlı Selek yer aldı. 

 

  • Borusan Grup şirketlerinden Borusan Limanı, iş sağlığı ve güvenliği konusunu kapsamlı bir şekilde ele alıyor, geçtiğimiz yıl IoT teknolojileri kullanarak hayata geçirdiği Borusan Port SafeCard ile çalışanlarına daha güvenli bir çalışma ortamı sunuyor. Borusan Port SafeCard ile çalışanların ve ekipmanların birbirleriyle güvenli mesafelerde çalışmaları hedeflenirken uygulama üzerinden çalışanların ve ekipmanların birbirlerine yaklaşabilecekleri maksimum mesafeler tanımlanıyor. Bu tanımlamalar sayesinde belirlenmiş mesafe limitlerinin aşılması durumunda sistem titreşim yoluyla uyarı veriyor. 

 

  • Almanya'nın Emden kentinden ABD'ye gitmek üzere 10 Şubat'ta hareket eden Felicity Ace adlı feribotun taşıdığı Porsche, Bentley,  Lamborghini ve Audi'nin bulunduğu birçok lüks araç yanmaya devam ederken 22 personeli tahliye edildi. Feribot, Atlas Okyanusu'nun ortasında yer alan Azor Adaları açıklarında sürüklenirken olayı izleyen Portekiz Donanması yaptığı açıklamada gemide yangının devam ettiğini, bölgede devriye gemilerinin bulunduğunu ve denizde henüz bir kirliliğe yol açmadığını belitti. 

 

  • Geçtiğimiz hafta Norveç / Bergen kutup bölgesine yakın Kuzey kıyılarına doğru seyreden Deutschland adındaki yolcu gemisinde makine dairesinde meydana gelen bir patlama sonrasında çıkan yangında 605 kişi yolcu gemisinden tahliye edildi. 16 kişinin yaralı olduğu bildirildi. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu açıklandı. 

Yorum Yap