Sivriada Diğer Adıyla Hayırsız Ada

Yelkencinin Gazetesi'nin İstanbul / Anadolu Yakası bölge temsilcilerinden ayrılmaz ikilisi Kaptan Fatih Şenyüz ve Kaptan Burak Erdoğan bu sefer rotalarını Sivriada'ya çevirdi.

Sivriada'da geçmiş zamanda taş ocağı açılmıştır. Taş ocağının açılma sebebi Haydarpaşa mendireğinin yapımında kullanılacak taşların bu adadan çıkartılması içindir.

Filme gördüğünüz gibi Sivriada'da yatların ve balıkçı teknelerinin konaklayabileceği bir barınak vardır. Barınak da o nedenle yapılmıştır.

Adanın geçmişine bakarsak Bizans döneminde din adamlarının sürgün yeri olarak kullanılmış. Osmanlı zamanında da 1910 senesinde Sultan Abdulaziz, İstanbul'da köpeklerin çoğalması nedeniyle yaklaşık 80 bin köpeği toplattırıp adaya göndermiştir. Köpekler aç ve susuz bir şekilde birbirlerini yemişlerdir. Haykırışları İstanbul'dan duyulmaktaymış.

Sivriada, Yassıada'ya yarım mil mesafededir. İstanbul / Anadolu Yakası Fenerbahçe Burnu'na 7 mil mesafedir. Prens Adaları'ndan Kınalıada'nın güneybatısındadır. Adada tarihi yapılardan da bahsedilmektedir. Fakat yıllar önce gittiğimde, adayı dolaştığımızda hiçbir tarihi kalıntıya rastlamadım. 

Zamanında İstanbul Boğazı'nda kaza sonucu yanan gemiler de tamamen sönmesi için Hayırsızada'ya çekilirdi. 

Yazı: B. Hulusi Gürbüz / Genel Yayın Yönetmeni

Kamera: Burak Erdoğan

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap