CNR 2022 Fuarı

Pandemi sonrası nihayet biraz özlem giderdik. Eski fuarlar kadar hareketli olmasa da nefes aldık. Büyük firmaların pek çoğu katılmamış olmasına rağmen, katılan firmalar sayesinde sektörel buluşma nihayet gerçekleşti.


Şüphesiz katılımcıların en önemlilerinin biri Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’ydi.


Sayın Zafer Türkmen’in başkanı olduğu, kısaca DADD olarak bilinen dernek, yelkenli tekne sahibi binin üzerindeki üyesiyle amatör denizcilik alanında sivil inisiyatif gruplarının kurumsallaşmış öncüsü konumundadır.


DADD her zaman olduğu gibi birçok amatör denizciyi bir araya getirmiş olmasının yanı sıra, bu fuar sırasında yaptığı sohbet toplantılarıyla ilgi odağı olmuştur.

21 Aralık’ta yapılan sohbet toplantılarının ilk konuğu, bendeniz Mehmet Ali Yelkenbiçer oldum. Mesleğimin yelken yapımcılığı olması sebebiyle konuklara yelken yaptırırken dikkat etmeleri gerekenler hakkında rehberlik etmeye çalıştım. Elbette Türkiye'de ve dünyada yelken üreten pek çok firma var ve hepsi değişik kategorilerde ürünler sunuyorlar. Yelkeni satın alacak kişilerin tercihlerini ucuz veya pahalı olarak değil, ihtiyaçlarına yönelik olarak belirlemeleri gerektiği konusunda örnekler verdim. İhtiyaca uygun değilse en pahalı yelkenin en iyisi olmadığını ya da yine ihtiyaca uygun değilse gerçekten en ucuz yelkenin, gerçekte en ucuz olmayacağını anlattım.

22 Aralık’ta yapılan sohbet toplantısının konuğu, elektrikli dıştan takma motor üreticisi Erke Marin firmasından Sayın Mehmet Pamuk oldu. Mehmet Pamuk, elektrikli motorların kullanımı, sağladığı faydaları ve satış sonrası hizmetleri konusunda detaylı bilgiler verdi. Bilindiği üzere otomotivde olduğu gibi, deniz sektöründe de elektrik motorların yaygınlaşmaktadır. Kullanım kolaylığı, işletme giderlerinin az olması ve en önemlisi, çevreye zarar vermemesi sebebiyle,
“Maviye Sözümüz Var” parolasını benimsemiş DADD’lı katılımcılar toplantıya çok ilgi gösterdi.

24 Aralık günü sohbet toplantısı Sayın Zafer Türkmen’in ev sahipliğinde, “Sadun Boro Kitapları ve Ülkemiz Denizciliğine Katkıları” başlığı altında yapıldı. Sayın Sadun Boro’nun “Pupa Yelken”, “Fora Yelken”, “Kısmet’in Dümen Suyunda”, “Bir Hayalin Peşinde” kitaplarının ülkemiz amatör denizcilerinin esin kaynağı olduğunun anlatan Sayın Türkmen, Türk amatör denizcilerinin dünya denizlerinde seyir yapmasına Sadun Borokitaplarının büyük motivasyon yarattığını belirtti.. Sohbet toplantısına Sadun Boro’nun kızı, Sayın Deniz Boro ve ünlü gezgin denizci Sayın Ekrem İnözü de konuk konuşmacı olarak katıldI.

Yoğun ilginin olduğu sohbet toplantısının ardından dernek standında Sadun Boro kitapları sergisi kuruldu.

Yorum Yap