“Dört Deniz Bir Rekor” Bir Kadın ve Bir Erkeğin İş Birliğiyle

2021’de Türkiye Yelken Federasyonu ve Tolga Pamir öncülüğünde hayata geçirilen Türkiye Turu Rekor Denemesi Projesi için Uzm. Psk. Candan Erker Güven ve Müh. Doğukan Kandemir hazırlıklara başladılar.

İki yelkenci, “Dört Deniz Bir Rekor” adındaki projeleri kapsamında 2023 yazında Artvin, Hopa’dan yola çıkıp 10 günde İskenderun’a varmayı planlamaktalar. Rekor denemesi esnasında dışarıdan hiç yardım almadan yalnızca yelken ve rüzgarın gücü ile seyredecekler.

‘’Dört Deniz Bir Rekor’’ projesinin amacı dünya çapında yelken camiasında olduğu üzere kadın-erkek işbirliğine dikkat çekerken yelken ve rüzgarın gücünü kullanarak sürdürülebilir bir çevreye de katkıda bulunmak. “Proje kapsamında ardışık olarak dört denizimizi geçmek ve hem mental hem de fiziksel olarak kendi sınırlarımı zorlama şansına sahip olacağım için çok mutluyum. Ve bunu güzel ülkemizin doğasının bir parçası olup onunla bütünleşerek yapacak olmak heyecan verici” diyen Candan Erker Güven kadın-erkek işbirliğini de vurguladı. “Daha önceden otomobil sporları ve yelken yarışlarında kazandığım becerilerin üzerine Doğukan gibi deneyimli bir yelkenciden öğreneceğim açık deniz yelkencilik becerilerini eklemek benim için büyük bir fırsat. Bir kadın ve bir erkeğin işbirliği ile isterlerse sadece sportif faaliyetlerde değil her alanda başarılı olabileceğine inanıyorum. Yelken sporu bu anlamda çok güzel bir örnek” dedi.

Kandemir de “Yıllardır yelken yarışlarında kazandığım tecrübelerimi ve kendi potansiyelimin sınırlarını açığa çıkarmak için dört denizimizi geçmek inanılmaz bir deneyim olacak. Bu süreçte Candan’dan gelen teklifi değerlendirip hayata geçirmeyi eğitimci kimliğim açısından da istedim. Onun bilgi ve becerilerine katkıda bulunmak, öğretirken öğrenmek benim için de bir fırsat. Kadınlarımızın sadece denizde değil her türlü alanda başarılı olabileceklerine inancımız tam. Bunu sergilemek için Dört Deniz Bir Rekor diyerek antrenmanlarımıza başladık ve sponsorluk arayışlarımıza devam ederek süreci yürütmekteyiz” diyerek ekledi.

Güven ve Kandemir’in hazırlanma sürecini ve rekor denemesini sosyal medyadan @dortdenizbirekor hesaplarından ve www.dortdenizbirekor.com adresinden takip edebilirsiniz.

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşu

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!