Eayk Çeşme Marina Kış Trofesi 5. Ayak Yarışı

EAYK’ın düzenlemiş olduğu 2023 kış trofesinin 5. ayak yarışı 15-16 Nisan tarihlerinde yapıldı.

İlk gün Çeşme – Yeni Foça offshore ve 2. gün Yeni Foça körfez içi yarışı  olarak EAYK komodoru Oğuz Akif Sezer ve Başhakem Eşref Uzun tarafından planlanmış olmasına rağmen Yeni Foça Oasis Marinanın yeni açılması dolayısıyla ev sahipliğine hazır olmadığından offshore yarışı iptal edilmiştir.

İlk günkü yarış sabah 10:30’da baş hakem Eşref Uzun’un vermiş olduğu brifingte  havanın yüksek olması sebebi ile  karada tehir verilmiş ve saat 15:00’a kadar rüzgarın 25 knotun altına düşmemesi sebebiyle iptal edilmiştir. Bu ayak, 22 IRC ve 6  destek teknesi olmak üzere toplam 28 teknede yaklaşık 170 sporcunun katılımıyla gerçekleşmiştir. Normalde ilk gün 2, ikinci gün tek yarış olarak uygulanırken, ilk günkü yarış iptal edildiğinden pazar günü 2 yarış olarak planlanmış ve 2 yarışta da A2 rotası gerçekleştirilmiştir. İlk önce IRC grupları sonra da destek grubu start aldı. Yarışan tüm tekneler yarış öncesi 1 hafta yarış sonrası da bayram yoğunluğu nedeniyle 3 geceleme IC Çeşme Marina tarafından ücretsiz olarak misafir edilmiştir.

EAYK baş komodoru Oğuz Akif Sezer’in bu ayakta iptal edilen Çeşme – Yeni Foça offshore yarışının 10-11 Haziran tarihinde yapılacak olması ile ilgili müjdeli haber tüm sporcuları mutlu etmiştir. 

 

Bir sonraki yarış 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde Çeşme’de körfez içi yarışları olarak EAYK tarafından planlanmıştır.

EAYK’ın ve IC Çeşme Marinanın ev sahipliğinde Marin Yacht Kulüpte yapılan ödül töreni ve kokteyl çok güzeldi. Tüm sporcular bir sonraki yarışta buluşmak üzere tatlı bir veda ile ayrıldılar.

 

Yazı: Emine Aydın – Bülent Yemişçi

Film ve Fotoğraflar: Emine Aydın – Bülent Yemişçi 

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur

Yorum Yap