EAYK - Çeşme Marina Kış Trofesi VI. Ayak Yarışları

EAYK - Çeşme Marina Kış Trofesinin VI. Ayak yarışları geçtiğimiz 20 – 21 Mayıs’ ta Çeşme Marina’da gerçekleşti.

Kış Trofesinin son yarış ayağında 7 Destek, 24 IRC sınıfı olmak üzere toplam 31 teknenin katılımıyla start verdi. EAYK-Çeşme Marina Komodoru Akif Sezer ilk gün brifingte yaptığı konuşmada ev sahipliği yapan Çeşme Marina, sponsorlarımız Ulllman Sails, Raymarine, Kmh Rigging/Kaya Ropes ve Alaçatı Bike House’a tek tek teşekkürlerini iletti.


Trofeyi takip eden 10-11 Haziran tarihlerinde Çeşme’den Foça’ya offshore yarışı ve 29 Ekim’de de 100. yılda 100 mil mottosuyla gerçekleştirilecek İzmir Körfez yarışını açıklayarak bu yarışlardan önce Denizde Can Güvenliği ile ilgili bir kurs verileceğinden bahsetti. 


Baş Hakem Eşref Uzun brifingte IRC sınıfları C1 rotasında, Destek sınıfları da Coğrafi - 1 rotasında yarışmanın olacağını, trofede 1 yarış eksik olduğundan IRC sınıf için ilave 1 yarış planladıklarını belirtti. İlk gün rüzgarın 20 knot altına düşmediği havada tekneler start aldı.

Trofenin son gün son yarışı için ekipler 11:00’de Çeşme Marina’dan ayrılıp start hattına doğru yol aldılar. Online yapılan brifingte A2 ve Coğrafi - 2 notalarında 2 yarış yapılacağı açıklandı.

Yarışların ardından ödül töreni için ekipler Çeşme Marina Yacht Club’ ta buluştular. EAYK Komodoru Akif Sezer’ in moderatörlüğünde tüm sınıflarda dereceye giren teknelere kupa yerine Behçet Uz Çocuk Vakfı’na yapılan bağışları temsilen plaketleri takdim edildi.

Overall dereceleri için Erkan Uyav Design tarafından özel yapılan tekne formlu kupalar sahipleriyle buluştu. Ayrıca sponsorlardan Ullman Sails’in overall birincisine asimetrik balon, Raymarine firmasının overall ikincisine Chartplotter ve EAYK’nün de overall üçüncüsüne 1 hafta karapark ve çekme-atma hediyesi verildiği duyuruldu.


Trofe sonuçlarına göre; IRC-A0 sınıfında ARKAS BLUEMOON, IRC-A1 sınıfında YOGİ BEAR, IRC-A2 sınıfında CYGNUS, IRC-A3 sınıfında DALA QUATTRO, IRC-B1 sınıfında NEMO BALSPOR, IRC-B2 sınıfında YANKI-2 ve Destek Sınıfında TAXI teknesi birinci oldu.


Yazı: Emine Aydın – Bülent Yemişci
Fotoğraflar Emine Aydın – Bülent Yemişci

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap