Orada ve O Anda, Şimdi ve Burada

Bey dağlarının içinden yeni açılmış bir damar yolu gibi ilerliyorum arabamla. Adeta bir kapsül gibi. On yıllardır, Tanrı’nın beni koruduğu bu yolda (trofe’nin dağ yolu) mayıs ayının renkleri var. Ummadığım bir yerde daha yeni açmış yapayalnız erguvan ağacı. Oysa onun nereye yakıştığını çoğumuz bilir! Sonra sarı sabır çiçekleri, katır tırnakları, boğucu bir baskı ile koku duyumuza baş döndüren iğde ağacı o yabani hissiyatı yakalattırıyor. Kokular, çiçekler, yol, erguvan. Bir şey eksik sanki! Müzik elbette. O da tamam aslında. Kimi dinliyorsam onu taşıyorum yanımda. Birlikte gidiyoruz trofenin 6.ayağına, birlikte dönecek miyiz sonrasında. Kimse bilmez.  

Trio trofenin 3.ayak yarışı ile adım atıyoruz hep birlikte hafta sonu heyecanına.

 

Görecek Adası’na rota tutuyoruz (10.50). Bugün 5 no’lu Trio trofe rotası uygulanacak. Bodrum limanı kale önü açığı demir yeri kısmen dolu. Günlük tur tekneleri heyecanlı bir telaş içinde yakın koylara dümen tutuyor. ‘’Elele II’’ de bir çekimserlik. Yılların basın teknesi geçen hafta kumluk bir zeminde karaya oturup yan yatmış. Ani gelen sert ve kontrol dışı bir durum yaratan sağanakla olmuş her şey. Mal ve can kaybı yok. Nasıl oldu diye soruyorum. Birden bire diyor Halil Kaptan. Zaten artık her şey birden bire oluyor. Orhan Veli de yazmamış mıydı; “Her şey birden bire oldu” diye.

 

Saat 11.44’de tehir bayrağı toka. Komite botu demirde. Start hattı kuruldu. Rüzgar nefis. Yarış komitesi, Görecek Adası burnu, Çelebi Adası istikametindeki yoğun tekne trafiğini de dikkate alarak rota da yer alan orsa şamandırasını 0.8’e attı. Çok doğru bir karardı. Bu ayakta ilk kez katılan Baby Dracula da yer alıyor. Rota güzel, start da güzel oldu. Her şey gözümün önünde akıp gitti. Yarış sonrası ponton da dolaşırken katılanların hepsi yarışın ve rotanın güzel olduğunu söylüyordu. Trio trofe bu sezon başladığından beri katılımcılardan hep yüksek puan aldı. Mayıs ayının son günleri Milta Bodrum Marina çifte kutlamalara sahne olacak. Önce Trio sonra kış trofesi sahiplerini bulacak.

 

 

Pırıl pırılsa aydınlıksa yaşamak kolay olmamıştır

Sabah koşar adım geldim Bodrum batı mendirek deniz fenerine. Karşımda görkemli kale önümde içerden dışarı doğru akan bir su yolu. Fincanımda günün ikinci kahvesi. ‘’Elele II’’ teknesi çoktan geldi bile. Yarış komitesi üyeleri flamaları, şamandıraları ayarlıyorlar. Sondan bir önceki heyecan için marinadan çıkış anonsları perdeyi araladı. Hiçbir eksik yok. Yolumuz biraz uzun. Komite teknesi dün olduğu gibi (trio trofe startının verildiği yerde) aynı yerde demirledi. Rüzgar 230 dereceden 11 knot. Tehir toka (11.16)

 

İlk start, destek ve IRC B gruplarının. Ama ne start; heyecansız, ağır ve tatsız. Start şamandırası bariz avantajlı konumda (daha sonra baktım ve çektiğim fotoğrafların çoğunu beğenmedim).

 

 

IRC A’ların startında da avantaj şamandıra olmasına karşın kaçınılmaz bir şekilde 4 (dört) tekne temas yaşadı. Bazı kumaşları astarsız dikemez terzi. Benim ki de o misal. Bazı startlarda köre düşer kerterizim ve çıkmaz oradan temas anları. Olmazsa olmazı vardır hayatın. Kabulümdür çoktan.

 

Bütün tekneler yarış rotasında. Rüzgar dakika-dakika aralıklarla yön değiştiriyordu. IRC A’lar rota 3’ü koşuyordu. Komite bir parkur botunu “M bayrağı” ile olası bir durum için hazır bekletiyordu. Start hattı ile orsa şamandırası arası 0.9 mil di. Oysa 1 mil’in üzerinde olması daha doğru olurdu. Yarış notlarıma eklemeler yaptım. Cape Horn, Bravo Sailing, Lıquıd Sky ve Grıgıo Solarıs ceza dönüşlerini yaptı (12.38). Brifing’de coğrafi rota denmişti oysa oldum olası ben bu tanıma “mini offshore” yakıştırmasını daha uygun görmüştüm. Kulağa hoş geldiği gibi mesafe açısından da bakıldığında gerçek bir mini hissiyatını perçinliyordu. İşte böylesine hem kağıt üzerinde hem de rota uygulamasında orta kuvvet bir rüzgar altında bitiverdi yarış. Yıllar sonra bir daha kırılması zor görünen startı verilmiş yarışlar rekoruna koşuyordu BAYK kış trofesi. Son ayak da bu fazlasıyla taçlanacak gibime geliyor. Emeği geçenleri büyük ödül töreninde podyumda görmek gurur verici olacak.

 

 

En güzel şey ne bu dünya da, o yok

Bazı anlar var, pozisyonlar, pasajlar, dönüşler, geçişler… Bunlardan biri eğer farklı bir şekilde yansıyorsa parkura yarışın (yarışların) önüne geçebiliyor. Kısa kesip okuyucuyu, ekranı, yazının akışını bulandırmak istemiyorum. Ama bizzat gözümün önünde olduğu için buna objektif menzilimde de diyebilirim illaki birkaç satır yazacağım. Konu ilan edilen ancak dikkatlice okunmayan yarış rotasının hatalı koşulmasından kaynaklanıyor. Son derece güzel kurulan şamandıra yarışı parkurunda birçok tekne finiş hattını komite botunun iskelesinde sanarak hattı geçtiğini düşündü. Baktı ki finiş alınmıyor (düdük sesi yok) bir terslik olduğunu geçte olsa çözmeye çalıştı. Oysa finiş bayrağı komite teknesinin sancak kıç tarafında tokaydı. Hiçbir tekneden itiraz çıkmazken üstelik bariz zaman kayıpları da yaşanırken bir tekneden duyduklarımız üzdü bizleri.

 

 

Rokoko teknesinden bahsediyorum. Kuru-sıkı bir patırtı, emir kipi ile tehdit varii ses yükseltmelerini duyan duydu. Komite üyeleri hak etmediği bu davranış karşısında şaşkındı ama yanlış yapan biri varsa onlar da değildi. Hadi bunu geçtik. Trofenin başından beri son bir dakika da “İ” bayrağı Kural: 30.1 uygulanıyordu. OCS olan iki tekne Lemon ve Rokoko startlarını kurala göre yenilemedi. Bu durum komitenin gözünden ve dikkatinden kaçmadı. Aynı şekilde son 4 dakikada motor çalıştırmaya devam edenlerde. Yarış sonrası H.Behzat Tumanbay başkanlığında toplanan protesto komitesi yaptığı görüşmeler ve değerlendirmeler sonrasında Lemon ve Rokoko teknelerini OCS’den dolayı DNF ilan etti. Bu sonuçlardan sonra trofede tüm hesaplar altüst oldu. Alt gruplarda ise Vamos’un geçen yarış sonrası salma ve dümen palasından aldığı hasar, Haven can Wait 3’ün ulusal otoritenin kararı ile adeta Bodrum yarışlarında geçerli gözüken tavrı sonrası çekilmesi, Grıgıo Solaris’in coğrafi rotada ıskotasını uskura dolayıp Kıyı Emniyeti teknesi ile limana dönmesi de diğer hesaplarında değişmesine neden oldu.

 

 

Neticede Schuco-BAYK kış trofesi 2022’de 7.ayak koşulurken büyük kupanın halen aslanın ağzında olduğu gerçeği gün gibi ortaya çıktı. Başka kıyılarda daha 2.ayakta kimin kazanacağı belliyken Bodrum’da durum son ayak yarışlarına kaldı.

 

6.ayak 2.gün rüzgar ilan edilen limitlerin altındaydı. Komite start alanına çıkmıştı, son çağrı saatine kadar bekledi. Sonunda tehir altı aydın flaması ile haftayı kapattı. Gün batmadan; Marina Yacht Club performans sahnede nefis bir ödül töreni ile 6.ayak trofe ve 3.ayak trio kupaları sahiplerini buldu.

 

Mekan ve sonuç ilişkisi, güzel sunum ve ikramla özlenen BAYK kalitesini yaşattı tekrar. Emeği geçenlere teşekkür borçluyuz.

 

Schuco-BAYK kış trofesi 2022 6.ayak sonuçlarını www.bayk.org adresinden takip edebilirsiniz.

 

Yazı ve fotoğraflar: @sailing.raphy

Yorum Yap