Tirhandiller, Yeniden Parkurda…

Tırhandil Cup Oktay Tüfek Trofesi, yaklaşık bir aylık aradan sonra 4-5  Mart tarihlerinde parkura çıkıp bu kez, tekne ustaları Hüseyin Yıllıkçı, İlkay Mıstık, Mehmet Nalbantoğlu anısına yarıştı.

Bilindiği gibi, yaşanan depremler sonucu, tüm spor faaliyetlerine getirilen yasak nedeniyle Trofe’nin 11-12 Şubat’ta Ali Kemal Denizaslanı ve Erol Özyurt anısına yapılması gereken 3. Ayak yarışları iptal edilmişti.

Cumartesi sabahı Bodrum Deniz Müzesi’nde başhakem Ali Nasman’ın brifingiyle başlayan ve 7 teknenin katıldığı dördüncü ayak yarışlarının ilk gününde, tirhandilciler bir süre rüzgar bekledi. Beklenen rüzgâr az da olsa kuzeydoğu yönünden gelince saat 13.00 de üçgen rota için start verildi. Yarış süresince rüzgâr sürekli yön ve şiddet değiştirince Hakem Komitesi rota kısaltması yaptı ve tüm tirhandiller finişe ulaştı.

Ekipler ilk gün sonunda, ikinci ayak ödüllerini almak için Kraft Bistro’da buluştu. Oldukça sade yapılan törende dereceye girenlere, Tolga Tüfek’in gönülden -babası adına yapılan organizasyon için- tasarladığı ve el emeğiyle yaptığı ahşap trofeler ve Bodrum Deniz Müzesi Yayınları’ndan kitaplar verildi.

İkinci gün, güneye dönen rüzgar hızını da artırınca, ekipler yaklaşık 12 millik coğrafi rotada yarıştılar. Rüzgârın hızının 19 mile kadar çıktığı yarış oldukça keyifli ve çekişmeli geçti.

Yarışa, start öncesi bumbası kırılan "Usta K" tirhandili katılamadı. Yarış sonunda ise "Funda" tirhandilinde -erken müdahale ile- neredeyse hasarsız atlatılan küçük bir yangın çıktı.


Yarış katılım ücretlerinin bir kısmının depremden zarar görenler için dost bir derneğe bağışlandığı ve “first finish” ini Gara Poşet’in yaptığı, Tırhandil Cup Oktay Tüfek Trofesi, 4. Ayak ödülleri bir sonra ki ayakta sahiplerine kavuşacak.

 
 Tırhandil Cup Oktay Tüfek Torfesi 2023 Programı

  1. Ayak 07 - 08 Ocak
  2. Ayak 28 - 29 Ocak
  3. İptal edildi
  4. Ayak 04 - 05 Mart
  5. Ayak 18 - 19 Mart
  6. Ayak 08 – 09 Nisan

Yorum Yap