Usturmaçalı Kız’ın Hikayesi

Ben Nilay, namı diğer Usturmaçalı Kız...

16 Haziran 2023 Türkiye Çıkışı / Çeşme Marina

1991 İzmir doğumluyum. Eşim Onur ile birlikte bir buçuk yıl önce evimizi tamamen kapatıp teknede yaşamaya başladık. 16 Haziran 2023’te de Çeşme’den yeni dünyalara yelken açmak üzere avara olduk. Yelkenli bir tekneyle uzun mesafeler seyahat edilebileceğini öğrendiğimiz günden beri bir hayalimiz vardı, uzaklara yelken açmak. Bu yolculuk için kendimize iki sene daha zaman tanımıştık fakat marina fiyatlarındaki artış sebebiyle sözleşmemizi yenilemek istemedik. “Marinalara ödeyeceğimiz parayı cebimize koyar olabildiğince batıya doğru yelken açarız.” dememizle başladı her şey. Yılın 6-7 ayı marinayı kullanmıyorduk zaten. Artık tek fark seyirlerimizin bitiminde, yani kış aylarına girerken marinaya bağlanmak yerine kendimize kışı geçirebileceğimiz güvenli koylar bulmak. Üç yıldır tekne hayatımızı konu alan video’lar çekiyor ve bunları sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Deniz hayatının bana bulaştırdığı özgürlükle şu an istediğim, mutlu olduğum bir şeyi yapıyor ve konusunu benim belirlediğim içerikler üretiyorum.

DENİZ HAYATIMIZ NASIL BAŞLADI?

Onur’la birlikte uzun zamandır istediğimiz bir hayalimiz vardı, küçük bir kayık almak… Sandaldan hallice üç, dört metre teknelere bakıyorduk. Amacımız karadan ulaşım olmayan koylara, adalara gidip kamp yapmaktı. Tekne hayatına geçmeden önce de çokça seyahat ediyorduk fakat küçük bir kayık alma hayali ve denizde olma fikri bizi çok heyecanlandırdı. Marmaris / Selimiye tatilimizde alargadaki tekneler çok ilgimizi çekti, koya inci gibi dizilmişlerdi. Kıyıdan suya girerek teknelerin yanlarına doğru yüzdük. Kendimize yakın hissettiğimiz bir çifti kestirdik gözümüze, karı koca havuzlukta oturuyorlardı. Yüzerek yanlarına yaklaştık ve sorular sorduk. Aldığımız cevaplardan tatmin olmadık. Çünkü tekne hayatını övmelerini bekliyorduk biz. Hiç unutmadığım bir cümle var o günden “Ne sefası, ne cefası bitiyor.” dediler. Şimdi daha iyi anlıyoruz ne demek istemişler… Demoralize olmadık ama araştırmaya devam ettik. Özellikle yelkenli bir tekneyle uzun yollar yapabileceğimizi anladıktan sonra iyice merak sardık. Yelkenli teknelerin uğrak noktaları olan koylara karadan gidip hep gözlem yaptık. O yazın sonunda yelkenli tekne eğitimi almaya karar verdik. Motoru kapattıktan sonraki sessizliğin büyüsüne kapılarak ilk teknemiz DAYNET’i Aralık 2019’da aldık.

İlk Teknemiz DAYNET (35 feet Dufour)

DAYNET ile Çökertme Koyu / Gökova

İLK TEKNE, İLK ALARGA, ÖZGÜRLÜK HİSSİ

İlk teknemiz Daynet 35 feet bir Dufour’du. Bizimkisi ilk görüşte aşktı! Tekne Çeşme / Alaçatı’da bağlıydı. İlanı internetten Onur görmüştü, bana gösterdi fotoğraflarını. Dedim “Bu, bu olsun!” Ne özelliklerini okudum, ne opsiyonları ile ilgili bir bilgim var. Sadece görsel olarak çok ama çok beğendim. Zaten okusaydım da anlamazdım, bilmiyorum ki tekne donanımlarını o zamanlar. Neyse biz gittik marinada yerinde gördük tekneyi. Onur bana göre her zaman daha mantıklı ve yerinde kararlar verir fakat o bile teknenin enerjisine kapıldı daha içine girmeden. O gün bir başka tekne daha gördük Marmaris / Yalancı Boğaz’da bağlıydı ona da bakalım kıyaslama şansımız olsun en azından dedik. Daynet’te aldığımız sıcaklığı bulamadık, iki tekneyi şimdi kıyaslayacak olsam Yalancı Boğaz’daki tekne donanım olarak çok daha iyiydi ve tercih edilebilirmiş aslında. Geleceğe hayattaki seçimlerimiz taşıyor bizi, o yüzden bir daha seçim şansımız olsa yine ilk teknemiz Daynet’i seçerdik; bizi denizci yapan o tekneydi çünkü. İlk alargamızı hiç unutmuyoruz, teknenin güvertesine uzanmış, yıldızları seyrediyoruz. Tekne ile birlikte gökyüzü dönüyor, beraberinde yıldızlar, samanyolu… İşte o an dedik ki ‘’Denizciler bu hayatın sırrını bulmuş.’’ Neredeyse eve gidemez olduk, yılın çoğu zamanını teknede geçirmeye başladık. Teknede yaşama çabuk adapte olduk, acemiliğimizi atmak için de eğitime ihtiyacımız olduğunu gördük. En büyük şanslarımızdan biri kendi teknemizde marina komşumuzdan eğitim almaktı. Diğer şansımızsa yılın her mevsiminde rüzgâr alan Çeşme’de öğreniyor olmamızdı, kendimizi geliştirmek adına harika bir parkur alanı oldu bize.

Rodos Açıkları, Pruvada Bozukkale / Marmaris - DAYNET 

Gökova Körfezi - DAYNET

 

TEKNEDE TAM ZAMANLI HAYATA GEÇİŞ SÜRECİ

Denizcilik kültürünü benimsedikçe teknede olmayı daha da çok sevdik. Yaz kış ayırmadan seyirler yaptık, eve dönmek hiç istemiyorduk. Onur’un çok yoğun çalıştığı bir dönem pandemi oldu. Hem işlerin yavaşlaması hem de izole bir hayat için tekneden çalışmaya başladı. İlk uzun seyahatimizi Alaçatı’dan Kaş / Kekova’ya yaptık. Dört ay sonra geri döndük, bu seyir bizim dönüm noktamız oldu. Evi tamamen kapatıp daha büyük bir tekneye geçip orada yaşamaya karar verdik. Seyrimiz boyunca sürekli notlar tuttuk, bir teknede ne isteyip ne istemediğimize karar verdik ve şu an içinde yaşadığımız evimiz LYKIA (Işıklar Ülkesi)’a taşındık. Likyalılar gibi güçlü bir denizci kimliğinin olmasını umut ederek bu ismi seçtik.

 LYKIA – Işıklar Ülkesi

LYKIA’da Balon Yelken Pratikleri – Finike / Antalya

SEYAHATLERİMİZ VE YENİ ROTALAR

Geçen sezon Rodos’tan başlayarak tam 24 adaya yelken açtık. Halkidikya (Selanik Üç Parmaklar) ve Santorini bu gezinin unutulmazları arasındaydı. Yeni yerler keşfetmek, değişik lezzetler tatmak ve farklı insanlar tanımak, üstelik bunu denizin üzerinde evimizi taşıyarak yapmak… İşte bunlar bizim en büyük motivasyonumuz. İleride “Keşke daha erken yapsaymışız, çıksaymışız.” demek istemiyoruz. Rotalarımızda önce ana durakları belirliyoruz, ara duraklar yolda şekilleniyor çünkü. İlk rotamızı Adriyatik olarak belirledik, ikinci ana rota Akdeniz ve üçüncü ana plan ise Cebelitarık çıkışından sonra Portekiz… Tabii deniz bu, planlar her zaman değişebilir. Yolculuğumuz boyunca seyirlerimizi, kaldığımız koyları kısacası deniz maceramızı sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyor olacağız, şimdilik hoşçakalın…

Likya Halkidikya’da / Selanik Üç Parmaklar

Kafireas Geçidi – Yunanistan

40 knot rüzgara yakalandık – İOS Açıkları

Santorini / Yunanistan

Diaporos’ta Akşam Saati - HALKİDİKYA

Yazı ve Fotoğraflar: Usturmaçalı Kız 

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yapılmış Yorumlar (1)

Dr. Levent Hatiboglu
12 Temmuz 2023, 00:21

Usturmaçalı Kız'ı yola çıktıklarından bu yana severek izliyorum. Lykia'daki yaşamları, sade ve çok güzel Türkçesi ile anlatımları, paylaşımları, profesyonelce hazırladığı resimleri ve videoları çok hoş. Yolları açık ve rüzgarları kolayına olsun. Mutlu ve sağlıklı bir deniz yaşamı diliyorum gençlerimize.

Yorum Yap