Uzun Bir Vardiya - 3. Bölüm

Eveeet,
Bismillah vira edip pruvamızı güneye çevirmiştik. Ancak rüzgar her zamanki gibi (yani kanalın Kızıldeniz çıkışında) sanki hiç yok denecek kadar azdı. Doğal olarak seyir de makine ve yelken düzenine oturdu.


Kızıldeniz’in rüzgar rejimi;
Kızıldeniz’i tam ortadan doğu batı istikametinde ikiye bölerek, kuzeyde kalan alanda Akdeniz’den Kızıldeniz'e ulaşan kuzeyli rüzgarlar, güneyde kalan alanda ise Kuzey Hint Okyanusu ve Aden üzerinde oluşan cephelerin kuzeye doğru hareket etmesinden oluşan güneyli rüzgarlar hakimdir. Çoğunlukla her iki yönden giriş kapılarında (yani; kuzeyde Süveyş Limanı, güneyde ise (Bab al-Mandab) rüzgarsızlık yaşanmakla birlikte takribi 1 günlük seyir neticesinde kuvvetli rüzgarlara ulaşılmakta ve bu rüzgarlar Kızıldeniz’in ortalarına kadar devam ederek önce yavaşlayan bir hareketlilik göstererek daha sonrasında da yavaş yavaş artan ters rüzgara dönmekte.
Dolayısıyla Kızıldeniz geçişinin yarısı kolayına diğer yarsı ise, kafadan gelen zorlu denizlere karşı yapılmakta. Bu da meteorolojinin takibinin önemini bir kez daha vurgulamakta. Kısa seyirlerle kuzeyde Mısır ve Sudan, güneyde ise iniş rotasında Yemen, çıkış rotasında da Eritre sahilleri daha uygun bulunmakta.

Gelelim bize,
Rüzgarsızlık neredeyse 150 DM kadar devam etti. Akabinde Süveyş Körfezi’nden çıkmamızla rüzgarı yakaladık. Ama ne rüzgar; direk tepesindeki rüzgar gülümüz uçup denize bir güzel dalış yaptı. Aslında rüzgar gülünü yerinden falan uçuracak bir rüzgar yoktu. Demekki kullanım süresini doldurmuş ve geriye kalan dönemini Kızıldeniz’in ılık sularında tamamlamak istemiş.


Yolun daha başlarında rüzgar gülsüz kalmayı istemediğimden hemen yedek olanını direk tepesine, eskisinden boş kalan yere kondurmaya karar verdim. Denizden neredeyse 55m yükselen direğe dalgalı havada riskli olabileceği nedeni ile seyir esnasında birini çıkarmaktansa, Hurgada girişinde bulunan Paradise Island'ın kuytusuna girip funda demir ettikten sonra 2 günlük bir dalış molası esnasında yapmayı uygun gördüm.

Efendim, scubacı dostlara ve su altına gönül veren herkese hediyemdir.

Ay kuyruk / Orfozgillerden ama kayada yaşayanı diye biliyorum ben

Yelpaze şeklinde mercanlardan

Melek Balığı

 

Öncesinde Yeşil Kaplumbağa sanmıştım ama Caretta’ya da benzetmedim değil 

Desemki ben kadardı belki inanmayacaksınız ama gerçek 

Bu da bendeniz

Yorum Yap