Uzun Bir Vardiya - 4. Bölüm

Hurghada’dan vira etmeden önce gezdiğimiz yerler ile ilgili bazı pilot bilgilerini de aktarmaya çalışayım.
Şöyle bir geriye doğru saralım ''Bismillah Vira'' demeden önce isterseniz Akdeniz’in Türkiye sahillerini es geçerek Port Said'den başlıyorum.
Port Said
31015'.5N 32019E Admiralty Chart 234

Yaklaşma;
Kuzeyden yaklaşmada 20DM'de başlayan petrol platformlarına özellikle gece yaklaşmasında çok dikkat edilmeli. Kanal P. Said'de iki giriş halinde olup P. Said'i pas geçecek gemiler doğu girişini kullanmaktalar. Kanalın her iki girişi de gemi bekleme ve pilot alma noktaları olduğundan çokça demirde gemiler bulunmakta olup, gece yaklaşmasında şehrin ışıklarıyla demir fenerlerinin ışıkları uzak mesafeden karışmaktadır. Yatların özellikle batıda bulunan demir yerlerine yönelmeleri ya da o bölgede demirlemeleri, kanal trafiğini ve de yük gemilerinin bekleme yerlerini işgal etmemeleri açısından yasaktır. Kanalın iki girişi olmasına rağmen yatlar için ister transit isterlerse ülke girişi yaparak olsun, sadece batı girişi kullandırılmakta olup yat kulübe yönlendirilmekteler. Bunun da sebebi daha öncesinde açıkladığım gibi konvoy oluşturma amaçlıdır. Her iki giriş de çok iyi şamandıralanmış olup, kuralına göre seyir yapıldığında elinizle koymuşçasına gideceğiniz nokta ya da yola rahatlıkla hakim olabilirsiniz.
P.Said'e 2 saatlik yaklaşma mesafesinde VHF16'dan mutlak surette temasa geçilip kendinizle ve ETA ile ilgili bilgi verilmesini istemekteler. Kanal geçişi için acentanız yoksa bu temasta acenta da talep edebilirsiniz. Bu temas esnasındaki taleplerinize göre siz liman girişinize vardığınızda istekleriniz hazır edilmekte. Prosedüre göre liman dışında pilotla buluşup yat kulübe onun nezaretinde gidiyorsunuz. Ama daha öncesinde bu tecrübeyi tadanlar ve de limanı bilenler ''pardon'' diyerek pilotla buluşmadan yat kulübe demirliyorlar.
Kanal Geçişi; (bu konuya öncesinde değinmiştim)

Suez Yat Club;
29057'N 32034'.5E

Kanal çıkışından hemen önce girişi sancak tarafta olup 159 nolu kanal şamandırasının hemen karşı istikametindedir. Demirlemeye izin verilmemekte olup şamandıraya bağlanılması gerekmektedir. Şamandıraya da 2 şekilde bağlanma yapılmakta olup, bunlardan bir tanesi baş ve kıçtan bağlanma diğeri ise, baş ve kıç omuzluklardan 4 şamandıraya bağlanma şeklindedir. Acenta çalışanına iyi bir bahşiş verilmesi durumunda iskeleye de bağlanılabilmekte. Ya da oyalanmak istemeyen kanal çıkışındaki gemi bekleme noktasında bir yere funda demir edebilir. Suez güvenli olup rüzgar ve deniz fazla tutmamakta (eğer Kızıldeniz'in kuzeyinde fırtına yoksa).


NOT: reklam olmaması açısından acenta ismi ve telefon ile VHF bilgilerini yazmamakla birlikte, o yöne doğru planlama yapmak isteyenlere özelden tavsiye edeceğim acentanın bilgilerini geçerim.

Suez körfezinde bana sorarsanız oyalanmanızı icap edecek bir şey yok ama yine de demir yerleri mevcut. Aynı zamanda petrol platformlarını da bolca görürsünüz. Ancak hedef Mısır'ın Kızıldeniz kıyıları ise buralarda da iyi vakit geçirilecek demir ve dalış yerleri mevcut. Suez Körfezi’nden çıktıktan sonra amaç kuzeyde kalmak ise Aqaba Körfezi’ni tavsiye ederim. Hem demirleme hem de dalış noktaları açısında oldukça zengindir.
En popülerleri arasında;

Shab El Utaf (27044'N 34011'.5E)

 

Sharm el-Sheikh (27051'N 34017'E)

diye devam edip gitmektedirler.

Mısır'ın Afrika sahillerinden devam edilecek ise; Hurghada ve Safaga yerleşim yerleri piramitlere de ulaşılabilirlik açısından oldukça güzel yerlerdir. Çevrelerinde de bolca resif ve adacıklar mevcut olup uzunca zaman geçirilebilirler. Aynı zamanda transit olarak güneye inenler için alternatif sığınma yerleri olarak da planlanabilirler.

Geldik; Hurghada'dan ''Bismillah Vira'' demeye!

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!