Bigalı Mehmet Çavuş'tan Dolayı

3 Kasım 1914'te on sekiz gemiden oluşan İngiliz-Fransız karma donanması Çanakkale'de Seddülbahir ve Kumkale'deki sahil tabyalarını top ateşine tutar. Yaklaşık yirmi dakika süren top atışları sonucu Seddülbahir tabyasının cephaneliği isabet alır. 81 vatan evladı vatan savunması esnasında şehit olur. Bu vatan evlatları Çanakkale Savaşı'nın ilk şehitleridir.

28 ocak 1915'te İngiliz Savaş Konseyi, Churchill'in talebi üzerine Çanakkale'den denizden tekrar zorlama ve girilmesi kararı alır.

19 şubat 1915'te İngiliz ve Fransız karma donanması, Çanakkale'de boğaz girişindeki tabyaları top ateşine tutar. Bu atış sonunda 4 vatan evladı şehit olmuştur, 11 vatan evladı da yaralanmıştır.

25 şubat 1915'te İngiliz-Fransız karma donanması boğaz girişindeki tabyalarımızı bir kez daha top ateşine tutar.

25 şubat 1915 ve 18 mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale girişiyle Kepez Burnu arasındaki alana tam 35 adet düşman hücumu olur ve karma düşman donanması hiçbir sonuç elde edemez.

25 şubat 1915 ve 18 mart 1915 tarihleri arasında 4 mart 1915 tarihinde İngiliz kuvvetleri kahraman Türk ordusunu savunmasını kırmak için Seddülbahir ve Kumkale sahillerine çıkma teşebbüsüne bulunur. Türk ordusunu savunma düzeni karşısında bozguna uğrar. Seddülbahir'de silahı bozulunca düşmana taşla saldıran BİGALI MEHMET ÇAVUŞ'UN BU KAHRAMANLIĞI KOMUTANLARI TARAFINDAN NİŞANLA ÖDÜLLENDİRİLİR.
 
O günden itibaren;
TÜRK ERLERİ MEHMETÇİK OLARAK ADLANDIRILMAYA BAŞLANDI.
 
25 nisan 1915'te İngiliz-Fransız kuvvetleri toplu saldırıya geçerler.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Arıburnu, 1. Anafartalar, Conk Bayırı, 2. Anafartalar (9-10-21 ağustos 1915) zaferi kazanılmasaydı 18 mart 1915 deniz savaşının kazanılmasının hiçbir anlamı kalmazdı. Çanakkale destanı ile alakalı yazmaya bu sayfalar yetmez.

9 ocak 1916 tarihinde düşman, Çanakkale'yi kalan askerlerinin hayatını kurtarmak için topyekün terk etmiştir.

İngilizler ve Avusturalyalılar çok uzaklardan her yıl törenler için Çanakkale'ye geliyorlar.

Sizlere Eceabat / Seddülbahir Köyü yolunda Ahmet USLU Çanakkale Özel Müzesi'ni görmenizi öneririz. Çanakkale'ye gitmişken Şehitler Abidesi'ni, tabyaları mutlaka görünüz. ŞEHİTLİKLERDE SAYGI DURUŞUNDA BULUNUNUZKİ VATAN EVLATLARININ RUHU ŞAD OLSUN.
 
 
VATAN VE BAYRAĞIMIZ UĞRUNA ŞEHİT OLANLARIN AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİRİM.
 
Yazı ve Fotoğraflar: B. Hulusi GÜRBÜZ

Yorum Yap