Yardıma Koştu

DAK-SAR  hafta sonu amatör denizcilerin yardımına koştu.
 
Havaların ısınmasıyla birlikte denize çıkışlar arttı. Buna parelel olarak denizde zorda kalıp yardım isteyen tekne sayısında da artışlar gözlenmeye başladı. Geçtiğimiz hafta sonu güzel rüzgar yakalayan yelkenli tekne, Kalamış marinadan çıkış yaptıktan sonra  dönüş seyrinde yelken donanımında problem yaşanması, aksiliklerin üst üste gelmesi, motorunun da çalışmaması üzerine DAK-SAR'dan yardım istedi. Kısa sürede yardım isteyen tekneye ulaşan DAK-SAR nöbetçi vardiyası, yedeğine alarak tekneyi marinasına getirdi.
 
 
Bir diğer yardım çağrısında ise yakıt sisteminde arıza yaşayan tekne hareketten sarkıt kaldı ve DAK-SAR'dan yardım istedi. Gönüllü ancak eğitim seviyeleri profesyonel denizci seviyesinde olan nöbetçi ekip sürüklenen tekneyi arayıp bulup, yedeğine alarak marinasına salimen teslim etti.
 
 
 
Denizde herşeyin olabileceğinden hareketle; motor bakımlarının zamanında yapılmasını, değiştirebileceğiniz yedek parçaların-yakıt ve yağ yedeklerinin teknede bulundurulmasını  DAK-SAR tavsiye niteliğinde bildirdi.
 
Turgay Aytaç
Dak-Sar Eğitmeni

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!