Cygnus

Cygnus (Kuğu) Takımyıldızı modern 88 takımyıldızdan biridir. Birçok parlak yıldız içerir. Bu yıldızlardan en önemlisi ve en parlak olanı Deneb'dir ve yaz üçgeninin üç yıldızından biridir. Kuğu takımyıldızı görünüm bakımından Samanyolu üzerinde güneye doğru uçan bir kuşu andırır.

Bunun dışında, İzmir parkurunda bir takım yıldız, Cygnus yatı da var. Grand Soleil 40 modeli. Hemen hemen bütün parkurlarda yarışmalarının yanı sıra, EAYK Kış Trofesinde de IRC A2 Kategorisinde yarışıyor.

Cygnus, üç yıldır ülkemizin kıymetli yelken sporcularından Kaan Parlas’ a ait ve kendisi gibi birçok kez milli olmuş sporcu ekip arkadaşları ile birlikte, pırıl pırıl parlıyorlar.

Kaan, 2009 senesinde Ali Rıza Mete Urla Yelken Kulübünde Optimist sınıfında yelkene başladı. Sırayla, Optimist, Laser, 420 ve 470 sınıflarında yarıştı ve A milli olarak ülkemizi temsil etti. Türkiye Şampiyonlukları, 2017 420 Balkan Şampiyonluğu (Tekirdağ), 2017 420 Avrupa Şampiyonası 12. lik (Atina), 2017 420 Dünya Şampiyonası 18. lik (Fremantle, Avustralya) gibi pek çok başarıya imza atmış olan Kaan, aynı zamanda yelken eğitmenliği ve antrenörlük yapıyor.

Temel ekip arkadaşları ve başarıları da özetle şu şekilde:

Asya Anastasya Varıcıoğlu, 2012 yılında Akarca'da windsurf yapmaya başladı. 2019 yılında Kızlar Funboard Slalom sınıfında Türkiye şampiyonu oldu. 2022 yılında PWA Slalom Dünya Şampiyonası’nda U21 Genç Kızlar kategorisinde dünya 3.sü oldu.

Ege Çikoğlu: 2010 senesinde Ali Rıza Mete Urla yelken kulübünde optimist ile yelken sporuna başladı. Optimist, 420 ve 470 sınıflarında yarıştı ve A milli olarak ülkemizi temsil etti. Başarılar Katıldığı Yarışlar: 2015 Portekiz Vilamoura Dünya Optimist Takım Şampiyonası’nda dünya 3. lüğü, 420 ve 470 sınıflarında Gençler Türkiye Şampiyonlukları vardır.

Tan Tünay: 2010 senesinde Ali Rıza Mete Urla yelken kulübünde optimist ile yelken sporuna başladı. Optimist, Laser, 420 sınıflarında yarıştı. 2010 senesinden centerboard sınıflarında yarışıp. Milli takım kamplarına katıldı.

Özge Arslan yat yarışları ile yelken sporuna başlayıp, Cygnus ile katıldığı yarışlarda birçok başarı elde etmiştir.

Aybars Yelkenbiçer, Karşıyaka Spor Kulübünde Optimist ve Laser sınıflarında yelken sporuna başlayıp, yat yarışlarında birçok başarı elde etmiştir. Aybars aynı zamanda Ullman Sails firmasında yelken imalatı ile iştigal etmektedir. 

Cygnus ekibi, Ege Açık Deniz Yat Kulübünün 2023 KışTrofesinde pek sık rastlanmayan bir başarıya imza atmış durumda. Nisan sonuna kadar kış trofesinde 9 yarış yapıldı ve Cygnus tüm yarışları, kendi kategorisinde birinci sırada bitirmiş durumda. Overall, genel klasman sıralamasında da iddialı yarış teknelerini de zorlayarak üçüncülük durumunu koruyor.

27-28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak EAYK Kış Trofesinin son ayağını da başarıyla tamamlayıp diğer yarışlarda da bu seriyi sürdürmek, yıldızlı ekibin öncelikli amacı.

 

Yazı: Mehmet Ali Yelkenbiçer

Fotoğraflar ve Filmler: Mehmet Ali Yelkenbiçer

Yorum Yap