Fifty Fifty Sailing Cup'da Coşkulu Final

Tanınmış yelkenciler Oğuz Ayan ve eşi Lena Ayan tarafından planlanarak Türkiye Yelken Federasyonu himayesinde, Türkiye Açık Deniz Yarış Spor Kulübü organizasyonunda, 5-6 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen Fİfty Fifty Sailing Cup yelkenli tekne yarışı ödülleri sahiplerine kavuştu. 8 Ağustos akşamı Moda Deniz Kulübü ev sahipliğinde yapılan kupa törenine yoğun ilgi vardı.

Yarış esnasında öngörülmesi mümkün olmayan hava olaylarının yaşanmasından ötürü her anı yüksek heyecana sahne olan parkurda, poyraz yönlü rüzgarların beklenmedik şekilde lodosa dönmesinden ötürü değişen yarış sıralaması tören alanının en yoğun konuşulan gündem maddelerinden birisi oldu.

Ana teması kadınların yelken sporunda en az erkekler kadar etkin olmalarını sağlamak hedefiyle farkındalık yaratmak olan sıra dışı organizasyonun baş mimarlarından biri Oğuz Ayan’dı. Fifty Fifty Sailing Cup’ın ana organizatörü olarak kendisine bağlı tüm operasyon birimlerini ve proje paydaşlarını en verimli şekilde koordine etme becerisi göstererek rol model bir konsept ortaya koyduğu yorumları yapılan tecrübeli yelkenci, törene gelen davetlilerin memnuniyet seviyesinin yüksek olmasında büyük kaktı sahibiydi.

 

Seçkin yelken ekiplerinin mücadele ettiği yarışın kupa töreni öncesinde davetlilerin heyecanlı bekleyişi gözlerden kaçmadı. Moda Spor Kulübü yönetimi tahammülleri gereğince pantolon giymemiş erkeklerin kulüp tesislerine girmesine müsaade edilmemesinden ötürü şort tipi kıyafet giymiş bazı erkek davetlilerin kapıdan dönmek durumunda kalması ilk başta şaşkınlık yaratsa bile davetlilerin geneli tarafından organizasyonun ciddiyetine uygun bir karar olarak kabul edilerek saygıyla karşılandı.

 

Sabırsızlıkla beklenen kupa töreninin açılış konuşmasını geceye ev sahipliği yapan Moda Deniz Kulübü Başkanı Teoman Taşpınar gerçekleştirdi. Taşpınar konuşmasında ‘’Kadınların sporda ağırlıklarının ve paydaşlıklarının artması kız çocukları için rol model olur ve onları cesaretlendirir. Yelkencilik ve yatçılık sporunu destekleyen ve kadınların bu spora katılımını teşvik eden bütün projeleri çok önemsiyoruz. Yelken federasyonu, kulüpler, antrenör ve sporcular olarak hepimiz cinsiyet ayrımcılığına karşı aktif bir şekilde mücadele etmeli ve kadınların yelken ve yat sporunda daha fazla yer almalarını sağlamak için yeni adımlar atmalıyız.’’ dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından Türkiye’de icra edilen yat ve yelken yarışı organizasyonlarının amiral gemisi olarak bilinen Türkiye Açık Deniz Yarış Spor Kulübü’nün Genel  Müdürü Can Giray sahneye davet edildi. Duayen yönetici konuşmasında ‘’Bugün çok önemli bir gün. Çünkü kadın-erkek eşitliği konusu, sözde kalmaması gereken ve hayatlarımızın her aşamasında bizlerle beraber olması gereken çok öncelikli bir konu. Tayk olarak her zamanki gibi profesyonel hakem heyetimizle, görevli arkadaşlarımızla elimizden gelen en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Denizlerimizde başarılı operasyonlar gerçekleştirmek ne kadar önemliyse aynı şekilde kara tarafında da başarılı operasyonlar gerçekleştirmek o kadar önemli.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

NTS Danışmanlık / Behiye Savaşkan ödülü verirken

Keyifli gecenin en ilginç olaylarından birisi de ünlü tekstil firması Vakko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko’nun, Türkiye Yelken Federasyonu Özlem Akdurak adına törene katılması oldu. Yelken sevgisi ile tanınan ünlü iş adamı, Fifty Fifty Sailing Cup’ın fikir annesi olarak kayıtlara geçen gecenin başrolündeki isim Lena Ayan’ı bizzat tebrik ederek plaketini teslim aldı. Geceye yüksek enerjisi ve sempatik tavırlarıyla damga vuran Lena Ayan ise sahnede en mutlu görünen isimler arasındaydı.

 

Çok sayıda tanınmış ismin katılım gösterdiği eğlenceli kupa töreninde göze çarpan bir diğer isim ünlü oyuncu Mehmet Aslantuğ oldu. Önemli markaların sponsorluğunu üstlendiği keyifli organizasyonun kupaları ise Alper Atilla tarafından özel olarak hazırlandı.

 

Alkışların ve kahkahaların eksik olmadığı keyifli gece toplu fotoğraf çekimi ardından kupa töreni ile sonlandırıldı.

 

‘’Fifty Fifty Sailing Cup’’ yarış parkurunda yaşanılanlar ve yarış sonuçları:

Yarışın ilk günü Adalar mevkinde 18 deniz milli uzunluğunda olan parkurun son etaplarında gelişen sürpriz hava olayları yarışın umulmadık bir sıralama ile bitmesini sağladı. Yarışın ikinci günü ise hava kaçağı beklentisi, ekiplerin strateji savaşına girerek tempoyu yükseltmelerine neden oldu. Her şamandıra dönüşünde çetin bir mücadele verilen yarışın kadın sporcuları ise performansları ile göz doldurarak izleyenlerden tam not aldı.

29 yelkenli teknenin kayıt verdiği yarışta IRC0-1-2 gruplarında genel birinciliği Coca Cola içecek DAS Carina, IRC3-4 gruplarında Özay Sailing Team Electron takımları göğüsleyerek kupa sevinci yaşadılar.

Yazı ve Fotoğraflar : Burak Erdoğan / Anadolu Yakası Bölge Temsilcisi

Yayına Hazırlayan: Doruk Ajans / Yelkencinin Gazetesi Kuruluşudur.

Yorum Yap