Hayalin Peşinde - 11. Bölüm

Boat şalterinin çalışması bana umut olunca yakıt  göstergesine yoğunlaştım. Biraz düşünüp biraz inceledikten sonra aslında göstergede neyin nereye bağlanması  gerektiği gösteriliyormuş, renklerle belirlemişler. Kabloları incelediğimde yerlerinin yanlış olduğunu fark ettim. Kabloları düzelttim, şalteri açtım ve yakıt deposu da devreye girdi 😇 Bir işi daha halledince bende öz güven tavan yaptı haliyle ama sonradan ibrenin ters çalıştığını fark ettim. Muhtemelen şamandıra kablosunu ters çevirirsem düzelecektir belki ama böylede işimi göreceğinden biraz da üşenmenin verdiği duyguyla öylece bıraktım. ikinci giriştiğim işte de başarı sağladım. Hazır hızımızı almışken hararet göstergesine geçtim.

Hararet göstergesinde de kablolar yanlış bağlanmıştı. Yerlerini değiştirdim ve o da  çalıştı. Tek çalıştıramadığım hız göstergesi oldu. Alternatörden  alınan bir kablo ile devreye girmesi gerekirken çalışmadı. O şimdilik kalsın, mutlaka başka bir zamanda  tekrar ele alacağım. Süreç hep yavaş ilerliyor bazen malzemede eksik çıkıyor bazen  aletlerde, takım  taklavat da  ama eninde sonunda günün sonunda arkanıza  baktığınızda hayaliniz karşınızda ve siz kendi emeğinizle ortaya çıkarmışsınız. Bu paha biçilemez bir mutluluk.

Teknede sonlara yaklaşırken çok severek yaptığım zıpkınla  balık  avına  hiç vakit ayıramaz olmuştum. Hatta yüzmeye bile neredeyse gidemiyor, ailemle çok vakit geçiremiyordum. Bir zamanlar ülkenin çeşitli yerlerinde senede 10-15 kere kamplara  götürdüğüm ailem de benim yüzümden evden çıkamaz olmuştu. İnşallah teknem suya indiğinde acısını çıkarabiliriz. Suya indiğinde ilk hedefim iyi bir yelkenci olabilmek…  Bunun için çok fazla pratik yapacağım. Daha sonra ailemle Karadeniz’den Marmara’ya yelken basıp oradaki adalar grubunu gezip güzel anılar  biriktirmek istiyorum. Daha sonraki hedeflerim tabii ki Çanakkale’den Ege Bölgesi’ne  inip Akdeniz'e uzanan cennetten bir köşe olan koyları yaşamak istiyorum… İçimden geçen, denizde bir yaşam aslında. Betonarme binalardan, bitmek bilmeyen İstanbul’un trafiğinden, birbirine saygı duymayan insanlardan uzaklaşmak, yeşilin ve mavinin buluştuğu yerlerde ömrümü tamamlamak istiyorum. Daha öncede  söylediğim gibi gerçekten gönülden isterseniz düşünceniz size kapılar açacaktır.

Hayalinizin peşinden gidin, hayal etmekten korkmayın. Yaşadığımız hayat çok kısa.  Kendinize bir iyilik yapın ve hayalinizin peşinden gidin.

Yazı ve Fotoğraflar: Sertan Sayın

Yorum Yap